Sobota 21 września
Jonasza, Mateusza, Hipolita
RADOM aktualna pogoda

Wkrótce ruszy Budżet Obywatelski 2019. Są zmiany

dm, UM Radom 2018-01-04 16:30:00

Od 11 stycznia będzie można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2019. To edycja, w której będą obowiązywały zmienione zasady kwalifikowania projektów i głosowania.

- W tym roku przypada piąta rocznica funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego. Ten czas pokazał nam zarówno mocne strony, jak i te, nad którymi warto jeszcze popracować. Tak jak zapowiedziałem podczas spotkania z mieszkańcami, wprowadzamy kilka zupełnie nowych rozwiązań, które mają sprawić, że ten budżet będzie jeszcze bardziej obywatelski, niż do tej pory - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Zgodnie z postulatami zgłoszonymi podczas warsztatów ewaluacyjnych, po raz pierwszy zostanie utworzony obszar instytucjonalny. Tu będą trafiały projekty związane z funkcjonowaniem np. miejskich placówek, w tym szkół i przedszkoli. Do podziału będzie kwota 600 tysięcy złotych. Tyle samo będzie wynosiła maksymalna wartość projektu, jaki będzie mógł trafić pod głosowanie.

- Nie chcieliśmy całkowicie likwidować możliwości zgłaszania wniosków dotyczących na przykład budowy boiska szkolnego, czy remontu sali gimnastycznej. Z drugiej strony podzielam opinie mówiące o tym, że projekty instytucjonalne nie powinny bezpośrednio rywalizować z typowo społecznymi wnioskami - wyjaśnia prezydent.

Podobnie jak dotychczas będzie funkcjonował obszar ogólnomiejski oraz pięć obszarów lokalnych. Zmienią się jednak kwoty przeznaczone na sfinansowanie zgłaszanych zadań. W obszarze ogólnomiejskim do podziału będzie suma 1,2 mln złotych, a maksymalna wartość projektu to 800 tysięcy złotych. W obszarach lokalnych, na realizację zwycięskich projektów zostanie przeznaczone po 600 tysięcy złotych. Tu maksymalna wartość pojedynczego projektu nie będzie mogła przekroczyć 400 tysięcy złotych.

Nowością jest to, że projekty miękkie będą mogły być realizowane przez 12 miesięcy od chwili rozpoczęcia, a w przypadku bardziej skomplikowanych inwestycji, ten czas będzie mógł być wydłużony nawet do 24 miesięcy. Zostanie też wprowadzony zakaz zgłaszania wniosków przez członków zespołu opiniującego. Wśród zmian mających usprawnić samo głosowanie będzie też m.in. zakaz prowadzenia agitacji w pobliżu urn.

Wnioski do Budżetu Obywatelskiego będą przyjmowane od 11 do 26 stycznia w czterech stałych punktach:
· Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. Struga 1
· Referat Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta - pok. 104, Urząd Miejski, ul. Żeromskiego 53
· Biuro Rady Miejskiej - ul. Moniuszki 9
· Biuro Obsługi Mieszkańca - pok. 19, Urząd Miejski, ul. Kilińskiego 30

Wnioski będą przyjmowane także w punktach mobilnych, w centrach handlowych. Będzie je można składać także drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony www.konsultacje.radom.pl. Weryfikacja złożonych projektów potrwa do 23 marca, a głosowanie zostanie przeprowadzone od 1 do 30 czerwca.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych