Pojemniki w kształcie serca stanęły m.in. przed Radomskim Szpitalem Specjalistycznym, Urzędem Miejskim oraz kilkoma szkołami. To efekt zwycięskiego projektu w ramach budżetu obywatelskiego, na który mieszkańcy Radomia chętnie głosowali. - Często słyszymy o zbiórkach plastikowych zakrętek prowadzonych z myślą np. o osobach chorych, potrzebujących pieniędzy na leczenie. Teraz kosze stoją w stałych miejscach i mieszkańcy mogą wrzucać do nich zbierane przez siebie zakrętki - powiedział wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.
Oprócz stałych pojemników na zakrętki w ramach projektu zakupiono także dwa kosze mobilne, które będzie można ustawiać w miejscach organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Specjalne pojemniki stawiają też przed swoimi siedzibami instytucje. Takim przykładem może być niebieski kosz w kształcie serca, który niedawno pojawił się przed Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu. Policjanci z miejskiej i wojewódzkiej policji w Radomiu już dwa lata temu przeprowadzili skuteczną akcję zbiórki zakrętek; zgromadzili ich 6 ton.
Zakrętki trafiły do skupu, a uzyskane pieniądze przekazano na leczenie chłopca cierpiącego na bardzo rzadką chorobę EB - pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Zakrętki nadają się do recyklingu, dlatego warto je zbierać, a potem wrzucić do jednego ze specjalnych koszy. Instytucje prowadzące zbiórkę sprzedają je firmom recyklingowym. Cena w skupie za zakrętki plastikowe waha się od 0,4 zł do ok. 1 zł za kg. Zdobyte ze sprzedaży pieniądze są przekazywane na cele charytatywne, np. na leczenie chorych dzieci.
Firmy zajmujące się recyklingiem przerabiają zakrętki na surowiec wtórny - granulat, a z niego z kolei można wytworzyć, np. plastikowe doniczki, pojemniki, różne opakowania czy rury PCV.