Uporczywy świąd potrafi uprzykrzyć życie nawet ludziom. Chcąc sobie radzić z tym przykrym doznaniem, człowiek drapie się dotąd, aż swędzenie zamieni się w ból - wtedy odczuwa ulgę. Pies reaguje w podobny sposób, a do tego jeszcze trudniej znosi tak przykre sytuacje. Oczywiście od czasu do czasu zwierzak musi się podrapać. Gorzej jednak gdy robi to zbyt często. Wówczas podrażnianie może przyjmować postać od delikatniej i niezbyt uciążliwej dolegliwości obsesyjnego stanu, powodującego rany na ciele psa. W wyniku tak męczącej przypadłości czworonogi mogą zmieniać swoje zachowanie. Stają się często rozdrażnione i nerwowe, przez co tracą kontakt z domownikami lub chęć do zabawy z innymi zwierzętami.
Jak wskazuje lek.wet. Renata Dziedzic, prezes Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne - To już kolejna akcja uwrażliwiająca właścicieli psów na problem uporczywego drapania. Z roku na rok widzimy rosnącą świadomość opiekunów w tym temacie, ale wciąż w naszej lecznicy weterynaryjnej zdarzają się bardzo ciężkie przypadki, które zwyczajnie wynikają z zaniedbania zdrowia czworonoga. Alergia może się uaktywnić w dowolnym momencie życia psa i pod żadnym pozorem nie wolno jej bagatelizować. W III odsłonie kampanii STOP DRAPANIU zamierzamy nadal edukować właścicieli na temat przyczyn uporczywego swędzenia skóry u psów oraz uczulić ich na pewne symptomy, które wzbudzą ich czujność i zachęcą do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Dodatkowe wsparcie dla tegorocznego projektu będzie stanowiła ogólnopolska akcja edukacyjna w szkołach podstawowych – już dzisiaj zapraszam do kontaktu nauczycieli klas 4-6.
Fundacja Towarzystwo przeprowadzi pogadanki na terenie całej Polski pod hasłem ,,W zdrowiej skórze zdrowy zwierz’’. Zajęcia poprowadzą lekarze weterynarii. Ukoronowaniem tej części projektu będzie konkurs dla dzieci z atrakcyjnymi nagrodami.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.stopdrapaniu.pl. Właściciele czworonogów mogą tam dowiedzieć się m.in. jak rozpoznać pierwsze objawy alergii, gdzie szukać pomocy dla swoich pupili (lista sprawdzonych gabinetów weterynaryjnych) oraz znajdą specjalny test, który zbada czy ich pies ma problem z uporczywym drapaniem. Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna ,,STOP DRAPANIU’’ potrwa do końca grudnia 2018 r.