Spotkania zapowiadane są jako cykl rozmów nie tylko politycznych, które poprowadzi Adam Duszyk, kandydat PSL na prezydenta Radomia w jesiennych wyborach. Na odbywające się co miesiąc rozmowy mają być zapraszani znani ludzie, a rozmowy mają dotyczyć ważnych problemów naszego miasta, regionu i kraju.
Na pierwsze spotkanie zapełniła się cała sala Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia". Temat spotkania: "Co nas łączy..."
- Mamy nadzieję na ciekawą dyskusję "scyzoryka" z "warchołem". Historyka i polityka z Kielc z historykiem i politykiem z Radomia - o tym co łączyło w przeszłości, łączy i może połączyć w przyszłości oba miasta. Miasta rzekomo skłócone, a jednocześnie tak bliskie sobie - zapowiadano spotkanie. I tak było, rozmawiano o tym co łączy nasze miasta i regiony, co możemy wspólnie dla obopólnego dobra zbudować.
Adam Duszyk szukając korzeni antagonizmów miedzy Radomiem a Kielcami, zwrócił uwagę na pewien paradoks, że zawsze, gdy na ziemiach polskich byli okupanci, doceniali oni Radom i lokowali w nim stolice regionów, cyrkułów, departamentów, guberni czy dystryktów. Natomiast gdy tylko Polska odzyskiwała wolność, siedzibę województwa tworzono w Kielcach - tak było w 1918 i 1945, a także w 1999 r.
Obaj rozmówcy zwracali uwagę, że antagonizmy bardziej dotyczą osób starszych. - Pytałem w "Kochanowskim", jak potocznie w Polsce nazywa się mieszkańców Kielc i wszyscy wiedzieli, że "scyzoryki", a gdy pytałem o mieszkańców Radomia, tylko trzy powiedziały, że "warchoły" - stwierdził Adam Duszyk.
- Nie chcemy dziś wywracać podziału administracyjnego kraju, ale pomyśleć o tym, co nas łączy. Pokazać, że scyzoryk i warchoł podają sobie ręce, że mogą coś razem pozytywnego zrobić - mówił Adam Jarubas. Powoływał się na realizowaną przez siebie w województwie świętokrzyskim, ideę zrównoważonego rozwoju, "tak by każda gmina i powiat miały swoją szansę". Jako inwestycje, które mogą połączyć nasze regiony we wspólnym działaniu, podał kolejową trasę nr 8 pomyślaną jako szybką kolej z Kielc przez Radom do Warszawy (choć mówił też o łącznicy z Kielc do Centralnej Magistrali Kolejowej) oraz drogę nr 9 do Rzeszowa. - Dobrym pomysłem jest też włączenie regionu radomskiego do III edycji programu Polska Wschodnia - przyznał gość Adama Duszyka.
W części, w której wypowiadała się przybyła publiczność, padały tezy, że warto z dumą mówić dzieciom o przeszłości Radomia, kiedy był bardzo ważnym ośrodkiem na ziemiach polskich, że istotne jest posiadania stolicy województwa, gdyż to przyciąga kadry, daje lepsze możliwości rozwoju i podziału środków z PKB. Zwracano uwagę, że Kielce w przeszłości i teraz lepiej lobbują we władzach centralnych.
Kolejne spotkanie w lutym. Gościem Adama Duszyka ma być Jarosław Kalinowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, były wicepremier i prezes PSL.