Niestety coraz więcej dzieci zapada na cukrzycę typu 1, a Polska przoduje w tym zakresie na tle Europy. Specjaliści alarmują – co roku zwiększa się zachorowalność na to autoimmunologiczne schorzenie aż o 5 %. Wiek zapadalności na ten typ cukrzycy obniżył się. Diagnozuje się ją u coraz młodszych dzieci.
Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna. W organizmie chorego powstają przeciwciała, które atakują i niszczą komórki beta trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Osoby z cukrzycą typu 1 są bardziej narażone na rozwój innych chorób autoimmunologicznych, np. celiakii, choroby Hashimoto czy bielactwa. Wpływ na rozwój tej choroby u dzieci mają też: złe nawyki żywieniowe matki, która w ciąży jadła dużo pokarmów przetworzonych lub z dużą ilością cukrów prostych, niedobór witaminy D oraz cukrzyca w ciąży. Większą zapadalność na cukrzycę typu 1 obserwuje się u dzieci niekarmionych piersią.
Choroba ta objawia się dość niespodziewanie. U dzieci rozwija się szybko. Dziecko ma wzmożone pragnienie. Pije bardzo dużo. Pojawiają się: wielomocz, spadek masy ciała, senność, osłabienie. Groźnym objawem jest tzw. kwasica ketonowa, a co za nią idzie śpiączka ketonowa. W takiej sytuacji dziecko musi czym prędzej trafić do szpitala.
Dlatego zachęcamy rodziców, których dzieci przyszły na świat w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, by sprawdzili czy istnieje ryzyko, że w przyszłości ich pociecha nie będzie chora na cukrzycę typu 1.
Badanie GPPA-02 jest skierowane do dzieci urodzonych od 36. tygodnia ciąży. Wykonuje się go w ramach opieki okołoporodowej. Pielęgniarki pobierają krew od noworodka za zgodą jego opiekuna. O przebiegu badania, jego potrzebie rodziców będą informować lekarze neonatolodzy. Pobrane próbki krwi od noworodków trafią do Zakładu Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej Instytutu Matki i Dziecka. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, wówczas IMiD poinformuje o tym rodziców.