Dyskutowano o potrzebie sadzenia drzew, zaangażowaniu mieszkańców XV-lecia w ogród społeczny, potrzebie likwidacji wysp ciepła, walce ze smogiem oraz programie LIFE. Młodzież ze szkół licealnych mogła wziąć natomiast udział w praktycznych warsztatach z wytyczania zielonych ciągów wypoczynkowo-komunikacyjnych.
Jak mówił pomysłodawca sympozjonu Jarosław Staniszewski z Zielonej Akcji: - Mimo, że jesteśmy nowo powstałym stowarzyszeniem, stawiamy sobie ambitne cele, o których chcemy rozmawiać z mieszkańcami. Chcemy też wraz z nimi i różnymi innymi stowarzyszeniami, przygotować się do tego, co będzie się działo 21 marca 2020. W zeszłym roku, z grupą spoczników i mieszkańców stanęliśmy na wyspie ciepła przy ul. Kusocińskiego z postulatem jej zazielenienia. Mieszkańcy miasta chcą więcej zieleni, ale co szczególnie cieszy, sprawy klimatu najbardziej napędzają młodych, którzy licznie przybyli na nasze wydarzenie. Jak dodaje Staniszewski, likwidacja wspomnianej wyspy ciepła odbędzie się w ramach inicjatywy lokalnej.
- Sympozjum EKO-miasto okazał się sukcesem. Sukcesem nie tylko wszystkich podmiotów, które go zorganizowały, ale przede wszystkim obywatelek i obywateli, którzy aktywnie wzięli udział w dyskusji o ekologii, ochronie środowiska, walce ze smogiem i aktywizacji społecznej - mówił Patryk Fajdek, lider Stowarzyszenia Łączy nas Radom. Jak dodał, najczęściej pojawiającymi się postulatami było stworzenie większej ilości zielonych miejsc wypoczynkowych, zazielenianie miasta, sadzenie drzew, wspomniana walka ze smogiem, ale również dalsze rozwijanie ogrodów społecznych.
Na pytanie, czy podobne inicjatywy będą miały miejsce w przyszłości, Fajdek odpowiedział: - Od lat pokazujemy, że zaangażowanie społeczne ma sens i tym razem jest podobnie. Panel, o którym rozmawiamy to tylko preludium do dalszych działań - festiwalu ogrodów i likwidacji wyspy ciepła przy rondzie przy ul. Kusocińskiego. Miasto nie dało rady, my - społecznicy, zwykli ludzie, mieszkańcy XV-lecia - pokażemy, że da się i weźmiemy sprawy w swoje ręce.
Na sympozjonie została również zaprezentowana nowa strona internetowa, dzięki której mieszkańcy naszego miasta będą mogli obserwować ruch zanieczyszczonego powietrza. - Problem czystości powietrza wraca zazwyczaj w sezonie zimowym. Uruchomienie przez Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji, całorocznego obywatelskiego monitoringu powietrza w Radomiu, jest wynikiem zapotrzebowania na archiwizację danych o stanie powietrza w Radomiu. Mamy nadzieję, że szeroko rozumiana analiza danych zawartych w serwisie smog.radom.pl, pomoże mieszkańcom naszego miasta na zrozumienie zachodzących zmian środowiskowych oraz wskaże i pomoże wyeliminować źródła zanieczyszczenia powietrza - dodał Waldemar Bukalski, lider Radomian dla Demokracji.
W sympozjonie aktywny udział wzięła również udział grupa młodych aktywistów z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Jeden z członków tej organizacji, specjalnie na tę okazję, przygotował obraz, na którym zaprezentował swoją wizję skutków zmian klimatu.