Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

W obronie praw człowieka. Finał Maratonu Pisania Listów

dm, UM Radom 2017-12-05 15:57:00

W najbliższą sobotę (9 grudnia) o godz. 12:00 odręcznie przez 24 godziny radomianie będą pisać listy w obronie osób, których prawa są łamane na całym świecie. Po raz trzeci w Radomiu odbędzie się finał akcji „Maratonu Pisania Listów” organizowanej przez Wyższą Szkołę Handlową, pod patronatem Amnesty International.

Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Idea akcji narodziła się w Polsce, w warszawskiej grupie lokalnej. Pierwszy Maraton zorganizowano w 2001 r. i już na stałe wpisał się w kalendarz działań prowadzonych przez Amnesty International.

- Maraton Pisania Listów jest największym na świecie wydarzeniem na rzecz obrony praw człowieka. Adresatami tych listów są rządy państw łamiących prawa człowieka. Te listy możemy pisać w dowolnych językach. Najważniejsze w maratonie pisania listów jest to, że jest to akcja masowa - mówi Elżbieta Kielska, rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach. Okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych.

Listy pisane na całym świecie są także naprawdę skuteczne. Jak wynika ze statystyk, ok. 30% osób, w obronie których są pisane listy, zostaje uwolniona.

- Ja mam również swój taki osobisty akcent. W 2015 roku napisałem list w obronie Muhammada Bekzhanowa, jednego z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie. W lutym tego roku został uwolniony po 17 latach spędzonych w więzieniu. To tylko pokazuje, że warto w takich akcjach uczestniczyć - podkreśla prezydent Radosław Witkowski.

W tym roku prezydent Radomia również włączył się w akcję Maratonu Pisania Listów. Tym razem Radosław Witkowski napisał list w obronie Mahadine, cyberaktywisty z Czadu. Mężczyzna w ubiegłym roku zamieścił filmy na Facebooku, na których oskarża rząd swojego kraju m.in. o korupcję i sprzeniewierzenie pieniędzy. Kilka dni po publikacji został porwany i przez wiele tygodni torturowany. Grozi mu dożywocie.

Do akcji pisania listów włączyli się także uczniowie z 14 szkół średnich z Radomia i regionu, którzy dzięki zaangażowaniu i pomocy nauczycieli również okazali swoje wsparcie i zrozumienie.

W tym roku radomianie mogą pisać listy w obronie 10 osób, które zostały wskazane przez Amnesty International. Są to: Xulhaz Mannan z Bangladeszu, Hanan Badr el-Din z Egiptu, Farid i Issa z Izraela, Clovis Razafimalala z Madagaskaru, Taner i Dziesiątka ze Stambułu z Turcji, Shackelia Jackson z Jamajki, Ruch MILPAH z Hondurasu, Sakris Kupila z Finlandii, Mahadine z Czadu, Ni Yulan z Chin.

Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, które odbywa się co roku, w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada na 10-go grudnia. Tegoroczny finał odbędzie się w dniach 9-10 grudnia (od godz. 12:00 do godz. 12:00) w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Z roku na rok liczba napisanych listów jest coraz większa. W 2016 roku napisano 356 645 listy w blisko 800 miejscach w całym kraju. Wyższa Szkoła Handlowa, dzięki współpracy mieszkańców, uczniów szkół średnich oraz studentów zebrała 5076 listów.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych