Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

UTH Radom z Kartą Erasmusa dla szkolnictwa wyższego

dm, UTH 2021-03-20 13:27:00

W maju 2020 roku Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. K. Pułaskiego w Radomiu złożył w siedzibie Unii Europejskiej w Brukseli wniosek o przyznanie Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego na lata 2021-2027 (ECHE - Erasmus Charter for Higher Education 2021-2027). Wniosek został zaakceptowany przez Komisję Europejską i przyjęty do realizacji.

Podpisanie Karty przez rektora UTH, Sławomira Bukowskiego

Uzyskanie Karty Erasmusa jest warunkiem koniecznym, który muszą spełniać wszystkie podmioty szkolnictwa wyższego, pragnące uczestniczyć w europejskich projektach mobilności i wymiany kadry naukowej i studentów. Komisja Europejska – za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w Brukseli – publikuje specjalne zaproszenie do składania projektów, w którym określa szczegółowe warunki i kryteria jakościowe, jakie należy spełnić, aby otrzymać Kartę Erasmusa.

Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie wniosku dotyczącego otrzymania przez UTH Radom Erasmus Charter for Higher Education 2021-2027 były:

* mgr Agnieszka Dąbrowska – Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą
* mgr Marta Okolus – Dział Współpracy z Zagranicą

W dniu 18.03.2021 miało miejsce podpisanie Karty przez JM Rektora UTH Radom prof. dr hab. Sławomira Bukowskiego. W uroczystości wzięli także udział:

* prof. dr hab. inż. Waldemar Nowakowski – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą
* mgr Agnieszka Dąbrowska – Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą
* mgr Sławomir Baćkowski – przewodniczący Rady Uczelni

O Programie:

Program Erasmus powstał w ramach Unii Europejskiej w 1987 roku jako projekt wymiany studentów i pracowników wyższych uczelni. Według zgodnej opinii jest to jeden z najlepszych programów unijnych, dzięki niemu powstaje prawdziwa, wielojęzyczna wspólnota europejska, bazująca na wspólnych korzeniach kulturowych, budowana w bezpośrednich międzyludzkich kontaktach. Główna idea programu, mimo upływu lat, pozostaje wciąż ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy. Nazwa Erasmus nawiązuje do imienia wybitnego holenderskiego humanisty – filozofa, teologa, pisarza, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Nie bez przyczyny. Erazm, jak inni wybitni ludzie renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy, władał kilkoma językami, a jego poglądy na świat i kulturę cechowała otwartość i tolerancja. W niektórych akcjach programu mogą uczestniczyć również inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują ze szkołami wyższymi. Uczelnie biorące udział w Programie Erasmus+ mają możliwość:

* prowadzenia wymiany studentów (wyjazdy i przyjazdy na studia lub praktykę),
* prowadzenia wymiany pracowników Uczelni (nauczyciele akademiccy i inni pracownicy Uczelni),
* udziału w projektach wielostronnych wraz z uczelniami z innych krajów,
* udziału w sieciach Erasmusa+.

Program Erasmus+ wspiera międzynarodową współpracę uczelni także zaangażowanie w międzynarodowe projekty:

* partnerstwa strategiczne,
* sojusze na rzecz wiedzy,
* badanie potencjału w szkolnictwie wyższym

Uczelnie prowadzące wymianę studentów lub pracowników mogą uzyskać dofinansowanie na działania związane z organizacją wymiany, np.: na promocję wymiany, przygotowanie (organizacyjne, językowe) wyjeżdżających studentów i pracowników, opiekę nad studentami przyjeżdżającymi z zagranicy, w tym np.: kursy języka polskiego, programy „integracyjne” itp.

UTH Radom uczestniczy w programie Erasmus od 1998 roku. Posiada obecnie 90 podpisanych umów w ramach Programu Erasmus+ z uczelniami w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych