– Dwa tygodnie temu, oddając do dyspozycji mieszkańców dziesięć elektrycznych autobusów, mówiłem, że to nie jest nasze ostatnie słowo. Dziś stawiamy kolejny krok w kierunku tego, aby nasz tabor był nisko- lub zeroemisyjny. Nasze miasto staje się coraz bardziej zatłoczone, dlatego musimy rozbić wszystko, by zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Stąd decyzja o tworzeniu Strefy Wygodnego Ruchu, której bardzo ważnym elementem jest właśnie nowoczesny, bezpieczny i komfortowy transport publiczny - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Na zakup dziewięciu elektrycznych autobusów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ma przyznane unijne dofinansowanie w kwocie 19 mln złotych.
- Staramy się, by pieniądze, które pozyskujemy z zewnątrz przyczyniały się m.in. do rozwoju prawdziwie europejskiego, zielonego miasta. Podpisana dziś umowa to element szerszej strategii. Nadal zamierzamy przygotowywać kolejne projekty związane z ochroną środowiska, w tym ze zmniejszaniem emisji zanieczyszczeń – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Przypomnijmy, że w tym miesiącu na ulice Radomia wyjechało pierwszych 10 elektrycznych autobusów. Zostały one zakupione w ramach współfinansowanego z funduszy unijnych projektu multimodalnego. Obsługują one linie nr 1 i 12. Kolejnych dziewięć Solarisów Urbino 12 electric wyjedzie na ulice Radomia w lipcu przyszłego roku i będzie obsługiwać linię nr 3.
- Za rok będziemy już mieli w sumie 19 autobusów elektrycznych i 38 zasilanych gazem CNG. To stawia nas w czołówce polskich miast jeśli chodzi o liczbę nisko- lub bezemisyjnych pojazdów – mówi prezes MPK Krzysztof Zalibowski.
Koszt zakupu 9 elektrycznych autobusów przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji to ponad 23 mln zł.