Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Umowa na przedłużenie drogi startowej radomskiego lotniska podpisana [WIDEO]

dm 2019-07-08 16:27:00

W hotelu Aviator została podpisana umowa na modernizację i przedłużenie drogi startowej Lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. Przetarg wygrała firma Max Bögl Polska Sp. z o.o. z Wrocławia.

Oprócz wykonawców, w spotkaniu wzięli udział: Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, Wiceminister Infrastruktury Mikołaj Wild, Europoseł Adam Bielan, Prezes PPL Mariusz Szpikowski oraz posłowie PiS: Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak.

- Można powiedzieć, że jest to jeden z najważniejszych aktów podpisania umowy, ponieważ od wykonania drogi startowej zależy, czy lotnisko będzie funkcjonowało. Cieszymy się, że udało się znaleźć doświadczonych wykonawców, którzy pracowali przy remoncie chociażby lotniska na Balicach - mówił Marek Suski.

Adam Bielan dodał: - To kamień milowy na drodze do budowy bardzo ważnej inwestycji dla naszego kraju. Polska jest dziś najszybciej rosnącym rynkiem w Europie, jeśli chodzi o lotnictwo pasażerskie. To jest niezwykle ważne lotnisko dla Radomia, całego Mazowsza i centralnej Polski.

Przetarg ogłoszony przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", zarządzającego lotniskiem w Radomiu, na opracowanie dokumentacji projektowej i przebudowę oraz wydłużenie drogi startowej, wygrała firma Max Bögl Polska Sp. z o.o. z Wrocławia. Przedstawiła ona najniższą ofertę opiewającą na kwotę 146,7 mln PLN brutto. W przetargu wystartowały również Budimex SA (154,9 mln PLN brutto), Strabag Sp. z o.o. (164,6 mln PLN brutto) oraz Konsorcjum Trakcja PRKII S.A., AB Kauno Tiltai i Projekt Plus Sp. z o.o. (169,1 mln PLN brutto).

Oferta firmy Max Bögl Polska Sp. z o.o. spełniła wszystkie wymagania określone w ogłoszeniu o zamówieniu oraz w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Jedynym przyjętym kryterium oceny ofert była cena.

- Z punktu widzenia miasta, jest to ogromna szansa rozwojowa, bo komunikuje i wpisuje w szlaki komunikacyjne 200 tys. miasto. Z punktu widzenia PPL-u natomiast, Radom jako część przedsiębiorstwa, realizuje interesy w zakresie zapewnienia przepustowości komunikacyjnego Mazowsza - powiedział prezez Szpikowski.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) podjęło decyzję o przebudowie lotniska w Radomiu, dostrzegając potencjał i możliwości, jakie daje port na Sadkowie. Po wydłużeniu pasa o 500 metrów, zwiększeniu ilości miejsc postojowych dla samolotów, wybudowaniu nowoczesnego terminala i parkingów, pierwsze samoloty odlecą z Radomia pod koniec 2020 roku.

Sadków ma odciążyć Lotnisko Chopina, które niedługo osiągnie maksimum przepustowości. Już teraz częste są przypadki przekraczania godzinowych lub dobowych limitów operacji lotniczych w Warszawie. Sytuacja będzie coraz trudniejsza, gdyż w Warszawie będzie rósł ruch tranzytowy i trzeba przenieść z Okęcia część operacji lotniczych, głównie połączenia czarterowe i nisko kosztowe.

Dobre skomunikowanie drogowe i kolejowe Radomia z innymi regionami kraju spowoduje, że ponad 1 mln osób będzie mieszkało w bliskim obszarze ciążenia lotniska na Sadkowie, gdzie dojazd do portu zajmie nie więcej niż godzinę. Kolejnych 7 mln osób będzie mieszkać w gminach i powiatach, skąd dojazd do Radomia zajmie od 1 do 2 godzin. Zaś ponad 8 mln potencjalnych pasażerów będzie potrzebować od 2 do 3 godzin, aby się dostać do lotniska Radom-Sadków.

Z drugiej strony rośnie liczba połączeń czarterowych, które zamawiają biura podróży. W tym przypadku ważny jest: pora odlotu lub przylotu, a Radom na pewno będzie mógł zaoferować dogodniejsze godziny realizacji połączeń niż coraz bardziej zatłoczone Okęcie. Z tych powodów można się spodziewać, że Radom szybko osiągnie poziom 3 mln pasażerów rocznie - taka przepustowość jest przewidziana w pierwszym etapie funkcjonowania lotniska na Sadkowie.

- Składam gratulacje z tego powodu, że ten proces inwestycyjny staje się monotonny, krok po kroku jest bowiem realizowany harmonogram, jest realizowana inwestycja, która jest bardzo potrzebna z punktu widzenia dostępności i stworzenia oferty dla pasażerów z Mazowsza, którzy chcą podróżować - stwierdził z kolei minister Wild.

Więcej na załączonym powyżej wideo.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych