Zgodnie z decyzją wojewody z 15 października, szpital tymczasowy w Radomiu otrzymał polecenie, aby od 2 listopada powiększyć bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19 do 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych. Rzeczniczka zapewniła, że wojewoda na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu.
Pacjenci z koronawirusem hospitalizowani są również m.in. w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne (np. w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym - patronackiej placówce dla szpitala tymczasowego). - Szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia życia - zaznaczyła rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.
Zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych, każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z COVID-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego. - W związku z powyższym nieakceptowalne są odmowy przyjęć pacjentów. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki - podkreśliła rzeczniczka.
O liczbie łóżek decyduje wojewoda
Wszystkie szpitale zobowiązane są do codziennego raportowania bieżącego stanu dostępności wolnych łóżek. Według służb wojewody, rzetelność tych raportów ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie na bazie tych informacji, wojewoda w porozumieniu z NFZ oraz dyrektorami szpitali w województwie mazowieckim podejmuje decyzje o poszerzaniu bazy łóżkowej oraz uruchomieniu kolejnych szpitali tymczasowych na Mazowszu.
Otwarty pod koniec marca szpital tymczasowy w Radomiu działa w nowo wybudowanym budynku Centrum Rehabilitacji przy ul. Narutowicza, znajdującym się w strukturach Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Dodatkowo na początku maja ruszył oddział intensywnej opieki medycznej dla chorych na COVID-19, który mieści się w zmodernizowanych pomieszczeniach w głównym budynku szpitala przy ul. Tochtermana. W zorganizowaniu lecznicy pomagał Totalizator Sportowy.
Od lipca do października, w związku ze spadkiem zachorowań na COVID-19, działalność szpitala była zawieszona. Od 4 października, zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, szpital uruchomił ponownie 56 łóżek zwykłych dla pacjentów chorych na COVID-19 i 10 łóżek respiratorowych. W listopadzie ma być uruchomiony kolejny moduł; w sumie będzie 100 miejsc zwykłych i 20 respiratorowych.