Z wnioskiem o przekształcenie placówki w szpital jednoimienny o profilu zakaźnym wystąpiła dyrekcja RSzS. Rosnąca liczba pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem oraz niewystarczająca liczba lekarzy i pielęgniarek sprawiła, że bardzo trudne stało się jednoczesne zabezpieczenie odcinków zakaźnych i niezakaźnych w ramach osobnych zespołów. Ponadto, część pacjentów chorych na COVID-19 przebywa na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który praktycznie został w ten sposób wyłączony z możliwości zabezpieczenia pacjentów niezakażonych.
- Nie mogliśmy dopuścić do sytuacji, w której mogłoby dochodzić do zakażeń w samym szpitalu. Dlatego wspólnie z dyrekcją Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zabiegaliśmy o przekształcenie placówki w szpital jednoimienny - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Z uzgodnień wojewody z władzami Radomia wynika, iż łóżka dla pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 będą uwalniane stopniowo - z poszanowaniem bezpieczeństwa i godności pacjentów przebywających obecnie w szpitalu. Służby wojewody będą w kontakcie z dyrekcją szpitala i w razie konieczności będą służyć pomocą w relokacji pacjentów. Hospitalizacja pacjentów, którzy są aktualnie leczeni w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym zostanie dokończona. Ze szpitala zostaną wypisani jedynie ci pacjenci, których stan zdrowia będzie na to pozwalał.
Radomski Szpital Specjalistyczny jako jedyny w regionie prowadzi oddział nefrologii z odcinkiem dializ, oddział urologii i chirurgii naczyniowej. - Dyrekcja szpitala zapewnia, że pacjenci tych oddziałów nadal będą mieli zapewnioną opiekę w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym - informuje Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.