"Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, by ten stan utrzymać, by nasi pacjenci czuli się bezpiecznie. Lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, technicy RTG, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci szpitala na radomskim Józefowie, to bohaterowie naszych czasów. Dziękujemy im za heroiczną pracę w najtrudniejszych momentach walki z epidemią.
Wznowiliśmy pracę na oddziale wewnętrznym II. Obecnie na 17. oddziałach leczonych jest 378 pacjentów. Na jedynej porodówce w mieście, która działa w naszym szpitalu, w okresie od 1 maja do 20 maja urodziło się 74 dzieci, a na oddziale ginekologiczno-położniczym hospitalizowanych było 159 pacjentek.
Nie bez znaczenia są również zastosowane przez szpital rygorystyczne zasady epidemiologiczne, m.in. wstępna selekcja pacjentów w namiotach ustawionych przed szpitalnym oddziałem ratunkowym, testy na koronawirusa pacjentom przyjmowanym na oddziały, nieustanny monitoring temperatury ciała osób wchodzących do szpitala, zakaz odwiedzin pacjentów i ograniczony do maksimum ruch w szpitalu.
Szpital ma również otrzymać wsparcie finansowe w postaci 50 tys. zł z urzędu marszałkowskiego na budowę śluz izolacyjnych w ramach walki z COVID-19.
Szpital systematycznie wykonuje badania personelu i pacjentów pod kątem obecności SARS-CoV-2. Dzięki temu nieustannie prowadzony jest monitoring zakażeń. Można szybko wychwycić osobę z koronawirusem i odizolować ją. Od 25 lutego do 20 maja br. wykonaliśmy 6 380 testów u personelu szpitala, a 1977 u pacjentów, co daje sumę ponad 8 tysięcy 300 badań.
Chcemy nadmienić, że działalność naszego szpitala na tle pandemicznej rzeczywistości jest dużo trudniejsza niż szpitali jednoimiennych, ponieważ nasza placówka musi traktować każdego pacjenta jako podejrzanego o zakażenie, a do szpitali jednoimiennych, takich jak szpital przy ul. Tochtermana w Radomiu, w którym przebywa kilkudziesięciu chorych, trafiają już zdiagnozowani pacjenci. Dlatego musimy podejmować szereg działań w celu wykluczenia zakażenia u pacjentów zgłaszających się do nas. Jest to bardzo duże utrudnienie dla ogólnego procesu leczenia, jednak cały personel jest zdeterminowany do tego, by zapewnić bezpieczeństwo oraz jak najwyższy poziom leczenia radomian i mieszkańców okolicznych gmin.
Dużą pomoc otrzymaliśmy od osób dobrej woli, które solidaryzowały się z nami w najtrudniejszym czasie epidemii poprzez różnego rodzaju dary w postaci własnoręcznie szytych maseczek ochronnych, przyłbic, płynów do dezynfekcji, rękawiczek, kombinezonów, artykułów spożywczych, napojów. Kilka tysięcy sztuk profesjonalnych środków ochrony osobistej oraz niezbędny sprzęt medyczny i urządzenia do odkażania powietrza dostaliśmy od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Prywatne firmy podarowały nam m.in. sprzęt do bezdotykowej dezynfekcji rąk oraz szybkie i skuteczne urządzenie do odkażania powietrza i powierzchni działające na bazie lamp UVC. Wolontariusze z fundacji Młodzi Radom na czele z ks. Mariuszem Wilkiem z Duszpasterstwa Akademickiego przygotowali naszym medycznym ok. 3 tysięcy posiłków. Ciepłe i pożywne obiady przywoziła również jedna z renomowanych restauracji w Radomiu, a sponsorowały je radomskie przedsiębiorstwa.
Bez Państwa pomocy na pewno byłoby nam znacznie trudniej przetrwać ten najgorętszy czas. Wszystkim bardzo dziękujemy."
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu