Elektroniczny system naboru, który funkcjonuje w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Oświatą obejmuje 29 szkół publicznych, wśród których, oprócz liceów ogólnokształcących, jest 9 techników oraz 8 branżowych szkół I stopnia działających w zespołach szkół zawodowych. Są to placówki kształcące w ponad 80 zawodach różnych branż, takich jak: budowlana, mechaniczna, samochodowa, lotnicza, odzieżowa, skórzana, informatyczna, elektroniczna, elektryczna, agrotechniczna, ekonomiczna, usługowa, spożywcza, turystyczna i hotelarska. Szkoły prowadzą szeroką współpracę z pracodawcami oraz realizują szereg staży w ramach projektów unijnych.
Praktyczna nauka zawodu odbywa się w warsztatach i pracowniach szkolnych, w Centrum Kształcenia Zawodowego oraz bezpośrednio u pracodawców. - Na szczególną uwagę zasługuje kształcenie zawodowe prowadzone z wykorzystaniem zajęć praktycznych odbywanych u pracodawców w ramach dualnego systemu kształcenia. Zajęcia praktyczne umożliwiają uczniom opanowanie umiejętności zawodowych niezbędnych do podjęcia pracy w danym zawodzie, a w przypadku zajęć odbywanych u pracodawców dają możliwość pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy - mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Ogółem na rok szkolny 2020/2021 radomskie szkoły zawodowe prowadzone przez miasto zgłosiły chęć uruchomienia 79 oddziałów klas I, w których funkcjonować będzie 2450 miejsc. Wśród nich planowane jest uruchomienie 48 oddziałów w technikach i 31 oddziałów w branżowych szkołach I stopnia.
Więcej informacji o zawodach, w których kształcącą radomskie technika oraz branżowe szkoły I stopnia można znaleźć na stronach poszczególnych szkół zawodowych oraz na miejskiej stronie internetowej www.zawodowcyradom.pl. Tu znajdują się również informacje na temat kształcenia zawodowego prowadzonego z wykorzystaniem zajęć praktycznych odbywanych u pracodawców na zasadach dualnego systemu kształcenia.