- Szkolenie skierowane jest nie tylko do pracowników służby zdrowia, ale także do pracowników socjalnych, pomocy społecznej, zajmujących się szeroko rozumianą opieką nad seniorami i osobami zależnymi, a także rodzin tych osób. My tym osobom dajemy narzędzia do profesjonalizacji opieki. Przede tego się nauczą na tych szkoleniach. Z Mazowieckim Szpitalem Specjalistycznym współpracujemy od lat, zawsze wspiera nas merytorycznie, prowadząc wykłady, szkolenia, za co serdecznie dziękujęmy. Oprócz tego wykłady prowadzą zaprzyjaźnieni eksperci, którzy specjalizują się w pomocy specjalnej, współpracy z rodzinami, w opiece nad osobami starszami i potrzebującymi pomocy, czyli np. niepełnosprawnymi - mówi Aneta Śledź, pełnomocnik Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono.
Pierwszy dzień szkolenia to były wykłady i część teoretyczna, poświęcona m.in. cukrzycy. Chorobie cywilizacyjnej, która często jest bagatelizowana przez chorych oraz społeczeństwo.
- Przesłaniem było pokazanie słuchaczom jak wielkim problemem jest ta choroba. Choroba cywilizacyjna, społeczna. Zbierająca swoje określone żniwo w postaci powikłań, wyłączania z aktywności zawodowej. Ogromnych kosztów jeśli chodzi o leczenie takich pacjentów. Tak naprawdę bardzo wiele w przypadku tej choroby zależy od naszego stylu życia. Od naszych decyzji i wyborów - powiedziała z kolei Ewa Golonka, Naczelna Pielęgniarka MSS w Radomiu.
Drugi dzień to wiedza teoretyczna, ale także praktyczna. Uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się m.in. tego jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Tak dorosłym, jak i dzieciom.
- Byłam bardzo zadowolona, że mogłam poprowadzić takie zajęcia choć była to grupa osób nie mająca do czynienia - z medycznego punktu widzenia - z udzielaniem pierwszej pomocy i z resuscytacją. Dlatego było to dla mnie wyzwaniem. Wydaje mi się, że grupa była zadowolona, ponieważ widziałam ich zainteresowanie. Nawet wykazali chęć uczestnictwa w następnych edycjach jeżeli takie będą powtórzone - stwierdziła Urszula Sucharzewska, pracownik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Słuchacze mogli dowiedzieć się również, m.in. jak pielęgnować ranę i opiekować się pacjentami z różnymi rodzajami ran: - Na moim wykładzie przedstawiłam problem ran, które są leczone różnymi metodami, które ciągle się zmieniają, i są coraz bardziej przyjazne pacjentowi. Cały problem w leczeniu ran, polega na tym, żeby ten człowiek-senior, był właściwie prowadzony, aby było to kompleksowe leczenie, bowiem wszystkie jednostki chorobowe, które przez całe życie nabył, one w jakiś sposób ze sobą współdziałają i dają powikłania, gdzie następstwem mogą być rany. Dlatego ważne jest, aby choroba pierwotna była należycie prowadzona, gdyż człowiek musi być postrzegany jako całość, ale też musi potrafić wejść w starość, akceptować to - powiedziała Irena List, pielęgniarka oddziałowa z kardiochirurgii MSS w Radomiu.
Renata Moczko, pielęgniarka oddziałowa chirurgii urazowo-ortopedycznej placówki na Józefowie, z kolei stwierdziła: - Starość jest procesem, które czeka każdego z nas i niesie za sobą wiele takich sytuacji, jak ryzyko wykluczenia społecznego, samotności, zmniejszenia aktywności fizycznej i umysłowej. To wszystko powoduje, że nasz stan zdrowia się pogarsza, dlatego ważne jest, aby prowadzić aktywizację ludzi starszych, nie tylko fizyczną, jak spacery, nordic-walking, itd., ale również aktywność umysłową, poprzez kluby seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku. To wszystko spowoduje, że taka osoba będzie czuła się potrzebna, będzie chciała się rozwijać i nie będzie żyła w samotności.
Organizatorem wydarzenia była fundacja Pro Civitas Bono. Partnerem seminarium był Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Wydarzenie było współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Relacja wideo Zebrra.tv: