W uroczystościach m.in. uczestniczyli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak czy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha.
W trakcie apelu odbyło się także uroczyste wprowadzenie mł. insp. Zbigniewa Mikołajczyka na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu.
Wszystko natomiast rozpoczęło się mszą świętą sprawowaną przez biskupa Henryka Tomasika. Następnie pododdziały policyjnej asysty honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Policji przemaszerowały na Plac Jagielloński w Radomiu, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji garnizonu mazowieckiego.
Z okazji Święta Policji, Komendant Główny Policji mianował na stopnie w korpusie oficerów starszych Policji 15 policjantów z Mazowsza. Z kolei Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu mianował 100 policjantów w korpusie oficerów młodszych Policji, 637 w korpusie aspirantów Policji i 534 w korpusie podoficerów Policji. Obecnie na Mazowszu jest 5565 etatów policyjnych, w tym służbę pełni 832 policjantek.
Odznaki „Zasłużony Policjant” przyznano 131 policjantom z Mazowsza (w tym 12 złotych, 23 srebrne, 96 brązowych). W czwartek odznaki odebrało 10 policjantów. Medale „Za długoletnią służbę” przyznano 85 osobom (w tym 16 złotych, 55 srebrnych, 14 brązowych). W czasie policyjnego święta medale odebrało 10 osób. Wręczono również medale „Za zasługi dla Policji” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji. Wyróżnienia otrzymały 44 osoby (w tym złotym 2 osoby, srebrnym 6 osób i 36 brązowym), w tym 2 policjantów i 4 pracowników Policji.
Zarząd Główny NSZZ Policjantów za wybitne zasługi patriotyczne i działalność na rzecz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów przyznał Krzyż Niepodległości z Gwiazdą Pierwszej klasy trzem osobom.
Był to też szczególny dzień dla 71 policjantów, w tym 11 kobiet, którzy wstąpili w szeregi mazowieckiego garnizonu Policji. Młodzi adepci najbliższe 6 miesięcy spędzą w szkołach Policji. Tam zdobywać będą wiedzę teoretyczną i praktyczną m.in. z zakresu przepisów prawa, czy taktyk i technik interwencji. Będą także doskonalić swoje umiejętności strzeleckie, a później trafią do jednostek Policji na terenie całego Mazowsza.
Uroczysty apel uświetniła m.in. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, z jej pomysłodawcą i komendantem, Pawłem Łuk-Murawskim. Zaangażowanie Grupy w krzewienie historii Policji Państwowej, ale i Wojska Polskiego, zyskało uznanie nie tylko mazowieckich policjantów. Dowodem tego jest wyróżnienie, które otrzymali. Natomiast o piękną oprawę muzyczną uroczystości zadbała Pani Katarzyna Bochyńska - Wojdył (sopran) i Orkiestra Reprezentacyjna Polskiej Policji.
Po południu rozpoczął się festyn rodzinny, w trakcie którego odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu, pokazy tresury psów służbowych, pokazy taktyk i technik interwencji, pokazy ratownictwa medycznego, rowerowy tor przeszkód, konkursy, zabawy edukacyjne dla najmłodszych, Strefa Bezpieczeństwa Enea, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz stanowiska zaprzyjaźnionych służb i instytucji. W trakcie festynu obecni byli także policjanci z na koniach służbowych.
Mazowieckie Święto Policji odbyło się pod honorowym patronatem MSWiA Elżbiety Witek.
Partnerami uroczystości byli: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, ENEA Wytwarzanie oraz Fundacja ORLEN Dar Serca.