"W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020r.) oraz w związku z wprowadzeniem stanu epidemii (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca 2020r. i nowelizacją z 24 marca 2020r.), sytuacja finansów Radomia uległa zmianie. Stan zagrożenia epidemicznego wymusił dokonanie nowych wydatków, związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
Nie mieliśmy wątpliwości, że w tym trudnym czasie musimy działać wspólnie. Od początku popieraliśmy i inicjowaliśmy podejmowane działania, związane z minimalizowaniem skutków epidemii koronawirusa w naszym mieście.
Niestety wprowadzone na sesję Rady Miejskiej (25.05.2020r.) zmiany uchwały budżetowej oraz blokada wydatków, wprowadzona zarządzeniem Pana Prezydenta Witkowskiego, zmuszają nas do opowiedzenia się za innym kierunkiem wychodzenia Radomia ze stanu epidemii.
Uważamy, że na Gminie Miasta Radomia spoczywa obowiązek podtrzymywania i stymulacji lokalnych procesów gospodarczych. Wstrzymywanie zleceń czy blokada środków dla tak wielu zadań inwestycyjnych, które mogłyby podjąć radomskie przedsiębiorstwa, nie jest wskazane. Opóźnianie inwestycji takich jak:
- przebudowa infrastruktury technicznej dla terenów inwestycyjnych Wólka Klwatecka II,
- budowa ul. Marii Fołtyn,
mających charakter ściśle prorozwojowy, będzie hamować rozwój naszego miasta.
W przypadku konieczności podjęcia pilnych wydatków, związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, Prezydent dysponuje rezerwą ogólną oraz celową, w wysokości blisko 5 mln zł (zgodnie z paragrafem 3 Uchwały Budżetowej)."