09:00 Porządek dzisiejszej sesji znaleźć można tutaj.
09:03 Przewodniczący Wójcik otworzył 54. zwyczajną sesję Rady Miejskiej w Radomiu.
09:05 Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej pojawili się m.in. poseł Anna Białkowska, czy radny sejmiku Zbigniew Gołąbek.
09:08 Jak na razie radni głosują ws. przyjęcia protokołów z poprzednich sesji, jak i wprowadzenia zmian w porządku obrad.
09:10 Czas na informację Powiatowego Urzędu Pracy nt. stanu bezrobocia w mieście i aktualnej sytuacji.
09:15 - Bezrobocie za miesiąc lipiec spadło w Radomiu o 237 miejsc. Przewiduję, że w kolejnych miesiącach będą kolejne spadki bezrobocia w naszym mieście. W dalszym ciągu posiadamy środki na aktywne działa, więc można z tego korzystać. Mamy obecnie sytuacje, że jest zarejestrowanych 24 tysiące bezrobotnych (w samym Radomiu - 13,5 tysiąca), ale mamy też oferty prace, jednakże brak odpowiednich ludzi, nie ma chętnych na te oferty. Firmy organizują giełdy, ale bez odzewu chętnych do pracy - powiedział dyrektor PUP w Radomiu, Józef Bakuła.
09:20 - Skąd się bierze, że w grupach wiekowych 25-34 i 35-44 jest najwięcej bezrobotnych? Przecież wtedy ludzie mają najwięcej energii i zapału do pracy - zapytał dyrektora radny Pożyczka.
09:25 Dyrektor PUP odpowiada na pytania radnych.
09:30 - My jesteśmy w trudnej sytuacji pośrednika, bo decyzje podejmuje z jednej strony pracodawca, a z drugiej pracownik. Jeśli chodzi o grupy wiekowe, to jest to ze względu na to, że skończył się rok szkolny i część uczniów/studentów się w PUP zarejestrowało. Pewnie po wakacjach rozpoczną oni dalszą naukę i się wyrejestrują. Ale my też nie mamy na to wpływu - mówił Józef Bakuła.
09:38 Przechodzimy do informacji z zakresu planowanych zadań inwestycyjnych prowadzonych przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „RADKOM” Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu.
09:40 Na mównicy prezes Radkomu, Waldemar Kordziński, który mówi o nowych inwestycjach prowadzonych w radomskiej spółce. Radni widzę też prezentacje, przygotowaną przez pracowników Radkomu.
09:43 O wielkim kontrakcie Radkomu, dzięki któremu będziemy mieli w Radomiu najnowocześniejszy zakład utylizacji w Polsce, więcej pisaliśmy TUTAJ.
09:47 Więcej o tym, o czym obecnie mówi prezes Kordziński, przeczytać można również w tym miejscu.
10:00 Radni - slajdy w formie papierowej - dostali przed sesją.
10:07 Czas na pytania radnych.
10:10 Radny Fałek ma pretensje, że na tych materiałach... nie ma podpisu. - Komu mam zadawać pytania, jak nie wiem, kto jest autorem tych slajdów? - pytał.
10:16 Radny Bocheński pytał o koncepcje ws. spalarni, do której odbyły się już konsultacje kilka lat temu. Radny Woźniak mówił z kolei o RD.
10:23 Prezes Kordziński będzie teraz odpowiadał na pytania radnych. Zapytania głównie dotyczyły rozwoju firmy, planowanych inwestycji, czy zabezpieczonych funduszy do tych inwestycji.
10:27 - Te inwestycje to kontynuacja wcześniej planowanych założeń. Mogę pochwalić, że wszyscy prezydenci pomagali Radkomowi i każdy poprzedni prezes spółki kontynuował działania poprzedniego prezesa - mówił prezes.
10:32 - Dzięki automatyzacji polepszamy przepustowość, zwiększymy zysk z odzyskanych odpadów w ramach recyklingu, ale nie ma obawy - ludzie zawsze w tej pracy będą potrzebni - powiedział prezes ws. podpisania kontraktu z firmą Sutco-Polska.
10:34 Na sesji pojawiła się również poseł Anna Kwiecień.
10:40 Był Radkom, więc teraz Radpec.
10:41 Na mównicy prezes Krzysztof Zborowski, jednak prezentacje będą omawiać dyrektorzy.
10:44 "Rozwój Radpec S.A. w kontekście wymagań środowiskowych i efektywnościowych Unii Europejskiej" - to tytuł prezentacji. - Rozwój Radpec zdominowany jest wymaganiami prawnymi - powiedział na wstępie pracownik spółki.
10:48 Przypomnijmy, że "Taryfa dla ciepła" opracowana Radpec, została już zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego, co oznacza, że może wejść w życie. - Ceny i stawki opłat wynikające z zatwierdzonej taryfy RADPEC S.A. zostaną zastosowane do rozliczeń za pobrane ciepło od dnia 24 kwietnia br. Ważny podkreślenia jest fakt, iż nowa taryfa dla ciepła zakłada obniżenie średnio o 2,76% stosowanych cen i stawek opłat - powiedział Krzysztof Zborowski w kwietniu tego roku. Więcej - tutaj.
10:55 Na terenie Ciepłowni "Północ" został postawiony nowy komin o wysokości 65 m i średnicy wylotowej 2,6 m. Zastąpił on poprzedni, który po wyłączeniu z eksploatacji ze względów technicznych i bezpieczeństwa został rozebrany - poinformował również pracownik spółki.
11:05 Więcej o tym, o czym obecnie mowa, przeczytać można tutaj.
11:10 Po części technicznej, teraz część ekonomiczna omawiania sytuacji w spółce Radpec.
11:17 Przechodzimy do dyskusji.
11:18 Do głosu zapisało się wielu radnych.
11:19 W tej sytuacji warto przypomnieć, że przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik chce, by Centralne Biuro Antykorupcyjne objęło nadzorem planowane przekształcenia i dostosowania do wymogów unijnych spółki RADPEC. Przewodniczący w swym wcześniejszym oświadczeniu stwierdził, że zaniepokojony jest działaniami władz spółki i miasta. - Patrząc na to, co działo się chociażby z Fabryką Łączników, mam prawo przypuszczać, że i teraz przekształcenia nie będą służyć mieszkańcom i pracownikom - mówił kilka dni wcześniej.
11:26 - Prezentacja dość logiczna, ale mam kilka wątpliwości. Rozumiem, że założenie to jest zgodne z polityką państwa, jest to też jakaś kontynuacja. Czy lokalizacja na osiedlu Południe jest natomiast optymalna? - pytał radny Woźniak.
11:30 Marek Szary: Dużo pani mówiła o finansowaniu tej inwestycji... jaka jest więc zdolność kredytowa Radpecu? Czy to Radpec będzie zaciągał kredyty, czy to miasto będzie poręczało, bądź zaciągało kredyt? Czy mają państwo podpisane jakieś porozumienia ws. finansowania? Do tego, jaki jest stan rozmów ze spółką Enea - jaką propozycje złożyli? Czy to obecne rozwiązanie jest lepsze od tego, co przedstawiła Enea?
11:36 Marta Michalska-Wilk: Jakie korzyści dla mieszkańców Radomia będzie wynikało z posiadania efektywnego systemu ciepłowniczego?
11:43 Andrzej Sobieraj: W ostatnich chwili daje się nam tematy Radkomu oraz Radpecu i każdy z radnych naprędce czyta to wszystko, starając się zadać sensowne pytania. Zajęło to nam trzy godziny, a chyba powinno to się inaczej załatwiać...
12:03 Głównym założeniem spółki przy opracowaniu programu rozwoju było to, że podwyżek cen ciepła nie będzie. Głównym beneficjentem posiadania przez nas efektywnego systemu ciepłowniczego, będą mieszkańcy Radomia. Im więcej nowych klientów, to tańsze ciepło, jeśli będziemy efektywni energetycznie, będziemy mogli korzystać z funduszy unijnych na termomodernizacje sieci ciepłowniczej - będziemy mogli sieć wymieniać, bowiem będziemy efektywni. Jeśli natomiast chodzi o firmę Enea, to dwa razy spotkałem się z ich przedstawicielami, jednak Enea nie złożyła nam żadnych propozycji technicznych, więc ciężko mi coś na ten temat powiedzieć - odpowiedział na pytania radnych prezes Zborowski.
12:07 - Taka lokalizacja została wyznaczona po dogłębnej analizie techniczno-ekonomicznej, gdzie tą nową ciepłownię wybudować - dodał prezes.
12:15 Prezydent Witkowski: Chcę podkreślić, że zmiany w strukturze własnościowej Radpecu mogą się wykonać tylko i wyłącznie przy akceptacji radnych. Jeśli pojawią się takie propozycje, konkretne, które będą dawały nadzieję na zmiany struktury własnościowej, to radni jako pierwsi się o tym dowiedzą i taka propozycja zostanie wam przedstawiona.
12:22 Wraca temat złożenia przez przewodniczącego Wójcika sprawę Radpecu do CBA, o czym więcej pisaliśmy tutaj. - Dlaczego podpisał się Pan jako przewodniczący Rady Miejskiej? Przecież nie wypowiada się Pan w imieniu rady, tylko w imieniu swoim? - pytali niektórzy radni.
12:27 Przechodzimy do rozpatrzenia projektów uchwał.
12:30 Teraz - projekt uchwały na druku nr 435 w sprawie odstąpienia od obowiązku przetargu i zawarcia 40-letniej umowy dzierżawy nieruchomości położonej w Radomiu, oznaczonej jako działki nr 70/22, 72, 73, 74/1 i 74/2 (obr. VIII, ark. 114) o łącznej powierzchni 31.785 m2, z przeznaczeniem na budowę budynku biurowo – administracyjnego z urządzeniami infrastruktury technicznej.
12:31 Uzasadnienie tego wniosku tutaj.
12:38 W tym projekcie chodzi o odstąpienie od obowiązku przetargu i zawarcie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi 40-letniej dzierżawy nieruchomości położonej w Radomiu.
12:43 Radni mają pretensje, że firmy są w Radomiu nierówno traktowane...
12:45 Na wniosek klubu radnych PiS pięć minut przerwy.
13:00 Przerwa "troszkę" się przedłużyła...
13:02 Uchwała została przyjęta.
13:05 Teraz rozpatrzenie projektu uchwał ws. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2017 – 2037.
13:06 Chodzi tu o zmiany załącznika Wykaz przedsięwzięć do WPF.
13:07 Wspomniany wyżej wykaz - tutaj.
13:10 - Ruch tranzytowy na alei Wojska Polskiego to 80%, dlatego obecny podział 20%-miasto - 80%-państwo finansowanie tej inwestycji, uważam, że jest odpowiedni - mówił wiceprezydent Frysztak. - Kiedy Pan kłamał? Co chwilę zmieniacie zdanie nt. tej inwestycji - odpowiedział radny Szary, po czym prezydent Witkowski powiedział: - Pana wypowiedzi są tak absurdalne, jak paski w TVP Info.
13:15 Uchwała została przyjęta.
13:17 Trwa debata ws. wprowadzenia zmian w budżecie Radomia na 2017 rok.
13:20 Radny Szary: Panie wiceprezydencie, raz Pan mówi o 50%, później o 20%, za chwilę będzie 0%. Ta mównica nie jest TVN-u... Jak mam Panu pomóc, jak Pan nas oszukuje.
13:23 W tym projekcie uchwały mowa m.in. o "zwiększeniu planu dochodów i wydatków w kwocie 61 889 zł w zadaniach powierzonych gminie przez administrację rządową dokonuje sięw związku z procedurą podpisania umowy o dofinansowanie projektu pn.: „Świetlica socjoterapeutyczna „Bezpieczna przystań” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej IX „Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem”, czy "Zwiększenia planu dochodów w dziale 600 w kwocie 162 903,- w zadaniach własnych gminy dokonuje się w związku z wpływem odsetek od pożyczki udzielonej dla Portu Lotniczego „RADOM” S.A. zgodnie z umową z dnia 16 czerwca 2014r."
13:24 Radny Woźniak podjął temat... mikrofonów, który posiada każdy z rajców. - Po co to mamy, jak każdy radny wychodzi na mównicę? Mównica powinna być dla prezydentów, gości, posłów... a to jest atrapa do głosowania tylko, nie wiem, po co to kupowaliśmy - mówił.
13:29 Prezydent Witkowski: To, że ja jestem za przebudową alei Wojska Polskiego, że radni PO i większość ludzi na tej sali również są, to rzecz oczywista... ale za tym są również wojewoda, wicewojewoda, minister infrastruktury, a nawet prezes Kaczyński... panie radny Szary, nigdy nie jest za późno, aby dołączyć do tak znamienitego grona.
13:33 Uchwała ws. wprowadzenia zmian w budżecie Radomia na 2017 rok, została przyjęta.
13:37 Zmiana w porządku obrad - teraz swój problem przedstawi mieszkaniec Radomia.
13:50 Ma on pretensje do radomskiego MOPS-u. Uważa, że został skrzywdzony przez obecny zarząd. - Jestem niepełnosprawny, jak tak można postępować z ludźmi, to się w głowie nie mieści - mówi. W skrócie: radomianin uważa, że dostał z PFRON 40 tysięcy złotych na utworzenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej, a później zostało to zaskarżone przez MOPS do sądu... Dyrektor MOPS przedstawia sprawę w zupełnie innym świetle. Sprawa zostanie wyjaśniona na komisji.
13:52 Wracamy do rozpatrzenia projektów uchwał. Teraz ws. przystąpienia Gminy Miasta Radomia do organizacji międzynarodowej EUROCITIES.
13:55 Eurocities jest stowarzyszeniem dużych miast europejskich, głównie z państw UE. Na początku 2007 zrzeszonych było ponad 130 miast z 30 krajów. Stowarzyszenie zostało utworzone w 1986 przez burmistrzów sześciu dużych europejskich miast: Barcelony, Birmingham, Frankfurtu, Lyonu, Mediolanu, Rotterdamu.
Polskie miasta należące do stowarzyszenia: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław.
13:56 Radny Pożyczka: Co zadecydowało o tym, że miasto chce dołączyć do tego stowarzyszenia?
13:59 Radosław Witkowski: Zmienia się charakter międzynarodowej współpracy między miastami. W Eurocitites spotyka się zdecydowanie szersza grupa różnych miast, którzy są zainteresowani współpracą na różnych płaszczyznach. Dla naszego miasta to szansa na współpracę z wielkim, europejskim miastem. Nie będziemy musieli być na wszystkich spotkaniach, bo doświadczalnie chcemy mieć "wolny status". W Urzędzie Miejskim tą sprawą, kontaktem z Eurocities zajmuje się p. Rafał Górski.
14:05 - Gdy wstąpimy do Eurocities, to będziemy mieli możliwość nawiązania bezpośredniej współpracy z całym katalogiem miast, które są członkami tego stowarzyszenia - powiedział Rafał Górski.
14:07 Uchwała została przyjęta.
14:07 Przerwa do godziny 15:10.
15:13 Obrady zostały wznowione.
15:19 Trwa dyskusja nt. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Dolina Kosówki II” i „Wośniki”.
15:24 Jako, że dużo jest dziś "mowy urzędniczej", troszkę łatwiej będzie zrozumieć te projekty uchwał, czytając ich uzasadnienie - tutaj i tutaj.
15:33 Pierwsza uchwała (Dolina Kosówki II) została przez radnych przyjęta.
15:40 Podobnie jak druga ws. osiedla Wośniki.
15:42 Czas na projekt uchwały ws. uchwalenia „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe Gminy Miasta Radomia na lata 2017 – 2031".
15:46 W związku z zawarta umową z Fundacją na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach opracowany został „Projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe Gminy Miasta Radomia na lata 2017-2031”.
15:47 Projekt założeń tej uchwały - tutaj.
15:59 Radni dopytują o szczegóły oraz zasadność tej uchwały. Osoby, które nie mają przed sobą kartek z prezentacją, nie zrozumieją, o czym tu mowa...
16:05 - Pan panie wiceprezydencie Frysztak nie ma nic do powiedzenia w tej kwestii - mówił radny Rejczak. Dyskusja jest o energii elektrycznej, paliwach... a usłyszeliśmy z mównicy np. o trasie N-S.
16:13 Uchwała ta została przyjęta.
16:17 Teraz projekt uchwały ws. gospodarowania nieruchomościami. Pierwszy to: projekt uchwały na druku nr 434 w sprawie zawarcia na okres dziesięciu lat umowy użyczenia nieruchomości gruntowej, położonej w Radomiu przy ul. Juliusza Słowackiego, oznaczonej jako działka nr 122/2 o pow. 686 m2, będąca we władaniu Gminy Miasta Radomia oraz działka nr 122/4 o pow. 8963 m2, stanowiąca własność Gminy Miasta Radomia.
16:20 Chodzi tu o użyczenie boiska przy ul. Słowackiego Akademii Sportu Radomiak. Stowarzyszenie przedstawiło harmonogram, zgodnie z którym w latach 2018 - 2027 planuje na nieruchomości montaż krzesełek i oświetlenie boiska, ułożenie kostki brukowej przy bramie wjazdowej, budowę drugiej szatni i placu zabaw. - Mając na uwadze powyższe, uzasadnione jest zawarcie ze Stowarzyszeniem 10 -letniej umowy użyczenia przedmiotowej nieruchomości na realizację celów statutowych oraz kontynuowanie przez Akademię Sportu Radomiak zaplanowanych przedsięwzięć - czytamy w uzasadnieniu. Stowarzyszenie nie będzie mogło wykupić nieruchomości, ale będzie nim zarządzało. Akademia Sportu Radomiak chce po prostu mieć pewność, że inwestycje, które oni poczynią, będą służyły młodym adeptom futbolu, grającym właśnie w AS Radomiak.
16:22 - Teraz jest tam najlepsze trawiaste boisko w Radomiu. Ci ludzie sami się zorganizowali i za swoje własne pieniądze zmodernizowali cały teren. Widząc ich determinację, musimy im właśnie w taki sposób pomóc, aby mogli dalej inwestować w boisko przy ul. Słowackiego - powiedział prezydent Witkowski.
16:25 Uchwała została przyjęta.
16:29 "Przeszła" uchwała ws.zmiany uchwały nr 103/2015 w sprawie gromadzenia dochodów przez szkoły, przedszkola i placówki oświatowe funkcjonujące jako jednostki budżetowe na wydzielonym rachunku bankowym oraz przeznaczenia tych dochodów.
16:31 Radni przyśpieszyli. Uchwała ws. przyjęcia „Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami dla Gminy Miasta Radomia na lata 2017 – 2020” również została przyjęta.
16:36 Mirosław Rejczak chciał swym zwyczajem podejść do mikrofonu przy trybunie i zabrać głos na wprost kamery telewizyjnej. Jednak udało mu się włączyć mikrofon na swym pulpicie. - Pana mikrofon działa. Mikrofon lansu jest zajęty - powiedział przewodniczący Dariusz Wójcik i radny Rejczak zabrał głos ze swego miesjca.
16:42 Uchwała ws. zmiany Uchwały Nr 385/2016 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 rok” została przyjęta.
16:45 Taka samo uchwała ws. zmiany podziału środków z PFRON na realizację przez powiat zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2017r.
16:47 - Złożę wniosek do PFRON-u o kontrolę, jak miasto wydatkuje pieniądze - powiedział radny Szary. - Już od kilku lat tak samo miasto rozdziela fundusze z PFRON-u - odpowiedział wiceprezydent Zawodnik.
16:49 Teraz chyba najgłośniejszy dziś projekt uchwały ws. zmiany nazw ulic w Radomiu. A to wszystko ze względu na dekomunizacje wprowadzoną przez polski rząd.
16:51 - Nie mam zastrzeżeń do nowych patronów ulic, bo jakoś się w historii naszego kraju zapisali, ale nie wszystkie osoby, które nie będą już patronami ulic w Radomiu, na to zasłużyły, bo walczyli również i dla Polski... - powiedział radny Woźniak.
16:54 - Nie można marginalizować osób, które walczyły dla naszego kraju. To, że znaleźli się oni na celowniku ówczesnych rządzących, to nie ich wina. Ja mam zastrzeżenia, moim zdaniem te zmiany nie powinny następować - dodał radny.
17:00 - Komisja Kultury pozytywnie zaopiniowała wszystkie wnioski, a Pan tu próbuje wmówić nam coś innego - odpowiedział radnemu Szaremu wiceprezydent Frysztak. Radny uważał, że nie została zachowana w tej sytuacji procedura.
17:03 - Złamaliśmy swoje zasady, które wcześniej ustaliliśmy, bo prawo nie zostało złamane - mówi przewodniczący Wójcik. Chodzi o to, że prezydent nie korzystał z bazy, która znajduje się w Biurze Rady Miejskiej, a sam zaproponował nowych patronów ulic.
17:05 Pierwsza zmiana nazwy ulicy stała się faktem: zamiast Władysława Skowrońskiego będzie ul. Feliksa Tadeusza Łagodzińskiego.
17:08 Druga: z Alfreda Wnukowskiego na Heleny Stadnickiej.
17:10 - Lekcja historii dla radnego Woźniaka: Armia Ludowa była zdradziecką organizacją - mówił radny Szary.
17:13 Trzecia: z Armii Ludowej na Świętego Brata Alberta.
17:20 - Naszej historii nie da się zmienić. Polska była krajem komunistycznym i o tym nikt nie zapomni. Są jednostki, który zasłużyły się dla kraju, mimo, że byli w komunistycznej partii. Wolę, abyśmy my jako radni ustalali nazwy ulic, a nie chciałbym, aby arbitralnie robił to wojewoda - mówił radny Łuczycki.
17:27 - Noszenie broni w latach 50., bycie w Pax-ie, gloryfikacja okręgło stołu... dlatego będę głosował przeciwko tej ustawie, aby Mazowiecki był nowym patronem ulicy - mówił radny Sobieraj.
17:29 Czwarta: z Władysława Domagalskiego na Tadeusza Mazowieckiego.
17:33 Piąta: z Janka Krasickiego na hm kp Eugeniusza Stasieckiego.
17:35 Przypomnijmy, że zmiana nazw ulic dla mieszkańców nie oznacza wymiany dowodów.
17:44 Szósta: z Franciszka Zubrzyckiego na Marii Fołtyn.
17:46 Siódma: z Rodziny Ziętalów na Zofii Holszańskiej.
17:50 Ósma: z Mieczysława Deperasińskiego na Stanisławy Zofii Wronckiej.
17:53 Plac położony w Radomiu, między urzędem a Parkiem Kościuszki, otrzymał oficjalnie nazwę plac Antonio Corazziego (nazwa skrócona: plac Corazziego).
17:56 I jeszcze dziewiąta ulica: z Józefa Jarosza na Macieja Glogiera.
18:04 Trwa dyskusja nad sytuacją Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
18:21 Radni przyjęli raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej pogotowia i szpitala.
18:32 Radni przyjęli programu naprawczy RSS.
Kończymy naszą relacje. Dziękujemy.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>