09:00 Porządek dzisiejszych obrad znaleźć można tutaj.
09:10 Przewodnicząca Bogusz otworzyła sesję.
09:12 Ślubowanie złożył Dawid Ruszczyk, zastępując w Radzie Miejskiej Karola Semika, który pozostał wiceprezydentem Radomia, rezygnując z mandatu radnego.
09:16 Obecnie przeprowadzane są małe zmiany (przesunięcia) w porządku obrad.
09:23 Na wniosek klubu radnych PiS, trzy minuty przerwy.
09:28 Obrady zostały wznowione. Przewodniczący komisji bezpieczeństwa, wnioskodawca projektu uchwały, Karol Gutkowicz, wycofał go, aby zapoznali się z nim pozostali radni. Chodzi o kasyno w hotelu Aviator.
09:29 Wprowadzane są kolejne nowe projekty uchwały.
09:33 Mamy problemy techniczne, dlatego na ten moment jesteśmy zmuszeni do przerwania naszej relacji z sesji RM.
10:35 Wracamy do "świata żywych" :)
10:37 Po kolejnej przerwie, przed chwilą do dyskusji wrócili radni. Wcześniej mieliśmy informację Powiatowego Urzędu Pracy nt. stanu bezrobocia w mieście i aktualnej sytuacji na rynku pracy (my więcej o tym pisaliśmy tutaj) oraz interpelacje i zapytania radnych. Teraz przechodzimy do rozpatrzenia projektów uchwał.
10:39 Dodajmy, że przed sesją odbyła się tradycyjna konferencja prasowa radnych PiS, którą obejrzeć można na filmiku poniżej:
10:43 Sesję można oglądać na żywo w internecie - TUTAJ.
10:45 Pierwszy punkt projektów uchwał dot. dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2019 rok. Na mównicy skarbnik miasta, Sławomir Szlachetka.
10:46 Skarbnik mówi o najważniejszych zmianach w tej uchwale. Wszystkie natomiast można zobaczyć tutaj.
10:53 Pięć minut przerwy. Skarbnik dokona małej korekty w autopoprawce do tego projektu uchwały.
11:02 Obrady zostały wznowione.
11:07 Dariusz Wójcik: Czy zasadne jest, biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową miasta, przeznaczenie 400 tysięcy złotych na zakup wyposażenia pomieszczeń Rady Miejskiej i tej samej kwoty na wyposażenie pomieszczeń UM?
11:09 Nasze warunki pracy nie są zbyt komfortowe, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przekazywać Państwu najważniejsze informacje dot. dzisiejszych obrad sesji RM :)
11:12 Marta Michalska-Wilk: Czym dokładnie będą skutkowały te wykreślenia poszczególnych punktów, zaproponowane przez radnych PiS i czy takie zapisy były stosowane w poprzednich latach?
11:17 Radny Gutkowicz poprosił o zestawienie poszczególnych składników majątkowych dot. wyposażenia pomieszczeń RM i UM.
11:25 Wiceprezydent Frysztak: wyposażenie RM - chodzi o budynek Ratusza, bo meble do sali obrad są niestandardowe, będą wykonywane na zamówienie, ponadto system do głosowania do tego pomieszczenia będzie wykonywany i kupowany osobno, stąd ta kwota.
Jeśli zaś chodzi o 200 tysięcy złotych na OC, to w wyniku ofert, który wpłynęły, brakuje tyle właśnie pieniędzy, a zarządca dróg musi ubezpieczać swoje drogi, gdyby coś się stało...
11:30 Skarbnik miasta: Radna Lasota pytała o urząd pracy i kwestię zabezpieczenia środków. Wynika to z wystawionej noty (obciążającej gminę miasta Radomia) przez starostwo, odnośnie zapłaty za usługi prowadzenia PUP na naszą rzecz. Będziemy jeszcze o tym rozmawiać. Prezydent Zawodnik umówił się już ze starostą na rozmowę i będziemy to podnosić w rozmowach, odnośnie podpisania pozwolenia na ten rok, ale w budżecie musi być zabezpieczona kwota, abyśmy mogli w ogóle rozmawiać na ten temat.
11:32 Został przegłosowany wniosek klubu radnych PiS odnośnie tego projektu uchwały. Zostały więc usunięte kilka punktów.
11:35 Projekt uchwały na druku nr 64 (ze zmianą i autopoprawką) został przez radnych przyjęty.
11:36 Teraz projekt uchwały ws. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2019 – 2040.
11:37 Wykaz przedsięwzięć do WPF-u, co obecnie tłumaczy skarbnik Szlachetka, można przejrzeć w tym miejscu.
11:41 Wśród innych zmian, jest m.in. dokapitalizowanie spółki Rewitalizacja (w latach 2019 i 2020 mamy małe zmniejszenia, ale w kolejnych latach jest zwiększenie razem o ponad 2 mln zł) oraz kwota około 43 tysięcy złotych na przebudowę Placu Jagiellońskiego (w związku z wykonaniem tam partletu).
11:46 Robert Fiszer: Czy są jakieś limity tych zobowiązań i wydatków, które może prezydent zaciągać, czy ich nie ma? Chodzi o realizację inwestycji i środki unijne.
11:50 Skarbnik: Kwoty są nam zaproponowane odgórnie, my ich nie wybieraliśmy. Więc jest limit, w którym musimy się zmieścić, nie możemy zmienić limitu sami, z każdą zmianą musimy przychodzić na sesję do radnych. Radni mogą natomiast udzielić upoważnienia prezydentowi.
11:52 Wiceprezydent Semik: Przy okazji chciałbym poinformować radnych, że w tym roku kształcenie dualne (100% nauki zawodowej) ukończy pierwsza grupa absolwentów szkół zasadniczych.
11:53 Projekt uchwały (WPF) został przyjęty.
11:55 Kolejnym punktem są trzy projekty uchwały dot. gospodarowania nieruchomościami. Pierwszy dotyczy wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargu i zawarcie przez Gminę Miasta Radomia z podmiotem zarządzającym lotniskiem cywilnym użytku publicznego Radom-Sadków umowy dzierżawy na czas oznaczony, tj. do dnia 08.09.2040 r.
11:58 Radny Rejczak powiedział, że budowa lotniska jest dla naszego miasta priorytetem. - Radom na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dostał wielką szansę - mówił.
12:02 Radny Woźniak zapytał, jak PPL wywiązuje się z zobowiązań finansowych wobec miasta oraz dlaczego nie wymieniamy w samym projekcie uchwały instytucji, która przejmuje, tylko mówimy, że jest to podmiot zarządzający lotniskiem. Dlaczego tak się dzieje, czy jest jakiś problem, aby umieścić tu PPL? - pytał.
12:04 Wiceprezydent Frysztak: Jest to naturalna konsekwencja. W poprzednich uchwałach też tak robiliśmy. Zarządzający jest oficjalnie znany, więc to oczywista oczywistość. Jeśli jest jednak taka wola radnych, będziemy wpisywać "PPL".
12:06 Skarbnik Szlachetka: Zwróciliśmy się do PPL-u o udostępnienie listów intencyjnych i porozumienia, to jest w trakcie, czekamy na odpowiedź PPL-u.
Jeśli zaś chodzi o rozliczenia, to są to tematy objęte tajemnicą podatnika, nie możemy rozmawiać na ten temat, aczkolwiek, generalnie, zobowiązania są realizowane.
12:07 Uchwała została przyjęta.
12:07 Druk nr 56 dot. zawarcia na okres 10 lat umowy użyczenia nieruchomości zabudowanych, stanowiących własność Gminy Miasta Radomia, położonych w Radomiu przy ulicy Sandomierskiej i Jurija Gagarina.
12:11 Dariusz Wójcik: Czy gmina ma zbędne budynki pod cel oświatowy? Bo rozumiem, że ten budynek jest dla miasta zbędny. Na Ustroniu brakuje zarówno miejsce w żłobkach, jak i w przedszkolach, a to idealne miejsce na tego typu działalność. Czy tak łatwo powinniśmy pozbywać się budynków oświatowych? Oddajemy to przecież za darmo.
12:13 Małgorzata Zając: Czemu radny Wójcik występuje przeciwko tego stowarzyszenia? To jest organizacja non-profit. Działa dobrze od kilkunastu lat, uczą się tam dzieci, to dlaczego mamy im to zabierać?
12:14 Wiceprezydent Frysztak: Ciężko mi się odnosić do oświadczenia przewodniczącego Wójcika, chciałbym tylko dodać, że ta umowa, która obecnie się kończy, została zawarta w 2007 roku.
12:16 Projekt uchwały został przez radnych odrzucony.
12:16 - No to szkoła (społeczna) będzie się musiała wyprowadzić, taką Państwo podjęliście decyzję - skomentował wiceprezydent Frysztak.
12:16 - Głosami radnych PiS, został odrzucony projekt uchwały dot. zawarcia na kolejne 10 lat umowy użyczenia nieruchomości zabudowanych przy ul. Sandomierskiej i Gagarina, gdzie mieści się I Społeczne Liceum STO w Radomiu. Szkoła ta z wieloletnią tradycją, decyzją radnych PiS, została pozbawiona swojej siedziby i przestaje funkcjonować. Nie ma zgody radnych Koalicji Obywatelskiej na likwidację szkół - napisała na Facebooku Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu radnych KO.
12:17 Projekt uchwały na druku nr 57 w sprawie: wyrażenia zgody na przekazanie w drodze darowizny nieruchomości stanowiących własność Miasta na prawach powiatu – Radom na rzecz Skarbu Państwa.
12:18 Tu chodzi o szkołę Agrotechnika. - To ostatnia uchwała, po której prezydent będzie mógł spotkać się z ministrem i podpisać umowę ws. przekazania placówki na rzecz Skarbu Państwa - wyjaśnił Konrad Frysztak.
12:21 Uchwała została przyjęta.
12:23 Za chwilę debata ws. wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Miasta Radomia a Gminą Jedlnia-Letnisko, w sprawie przekazania Wójtowi Gminy Jedlnia Letnisko zarządzania częścią drogi gminnej nr 530127W – ulicy Porannej w Radomiu oraz prowadzenia zadania pod nazwą „Przebudowa części drogi gminnej nr 530127W – ulicy Porannej w Radomiu, w istniejących granicach pasa drogowego, urządzonej na części działki o nr 43, ark.243, obręb 0330 w Radomiu, obejmująca budowę chodnika wraz z jego odwodnieniem oraz zapewnieniem odwodnienia istniejącej jezdni”. Najpierw jednak kolejna przerwa, tym razem 10-minutowa.
12:53 Przerwa oczywiście się przedłużyła... Dopiero teraz obrady zostały wznowione.
12:58 Wiesław Wędzonka: Często zdarzały się tam różne przypadki. Jestem więc bardzo zadowolony, również z tego, że całą inwestycję wykona wójt, natomiast ruch, który będzie tam skierowany, często będzie skracał ruch samochodowy, który jest tam generowany, a największe natężenie jest wtedy, kiedy są pokazy Air Show. Cieszę się i gratuluję, że doszliście do porozumienia.
13:00 Projekt uchwały został przez radnych przyjęty.
13:05 Podobnie jak uchwała ws. przyznawania stypendiów stażowych dla studentów uczelni wyższych przygotowujących się do podjęcia zatrudnienia na terenie miasta Radomia.
13:08 Obecnie projekt uchwały dot. uchwalenia aktualizacji "Programu obniżania niskiej emisji na terenie miasta Radomia na lata 2010 - 2017 z perspektywą do 2024 roku".
13:10 Pracownik firmy zewnętrznej przedstawia aktualizację ws. w/w punktu.
13:13 Prezentację, która aktualnie jest omawiana, można zobaczyć tutaj.
13:23 Łukasz Podlewski: Czy środki, kwota 3 mln 100 tysięcy złotych w 2019 roku, na finansowanie aktualizacji tego programu (50% udział miasta na wymianę pieców), są zabezpieczone i jak to będzie wyglądało?
13:26 Marta Michalska-Wilk: Chciałabym zapytać o kolejną obietnicę wyborczą PiS, tj. program "Czyste Powietrze". Do chwili obecnej, w woj. mazowieckim, nie została podpisana żadna umowa. Z czego to wynika? Ile w sumie zostało podpisanych umów?
13:31 Odpowiedź pracownika firmy: Program ten jest dobry, ale jak na razie teoretyczny, gdyż umów w całej Polsce zostało podpisanych około 200, na 23 tysiące złożonych wniosków. Nie wiem, z czego to wynika.
13:35 Wiceprezydent Zawodnik: Na tę chwilę, nie mamy zabezpieczonych w budżecie miasta środków na wymianę pieców. Przy konstruowaniu budżetu przyjęliśmy zasadę, że jeżeli mieszkańcy mogą realizować pewnego rodzaju zadania z innych źródeł, tu braliśmy pod uwagę program "Czyste Powietrze", to my przeznaczamy pieniądze na inne zadania. Niestety, jak konstruowaliśmy budżet, nie spodziewaliśmy się, że realizacja tego programu będzie wyglądała tak, a nie inaczej. Jeżeli dalej tak będzie, zastanowimy się nad dofinansowaniem programu wymiany pieców z budżetu miasta.
13:35 I kolejna przerwa.
13:46 Z pięciominutowej, zrobiła się 11-minutowa przerwa. Wznawiamy obrady.
13:48 Dariusz Wójcik, w imieniu klubu radnych PiS: - Prośba do prezydenta, abyśmy zdjęli ten punkt z dzisiejszych obrad, dopracowali go, poprawili błędy i wrócili z tym na następną sesję. W przeciwnym razie, klub radnych PiS, zagłosuje przeciwko, a wolelibyśmy tego nie robić, więc prosimy o zdjęcie.
13:48 Oczywiście przerwa. Tym razem na wniosek prezydenta...
13:52 - Po konsultacji, uważamy, że nie ma sensu zdejmowanie tego punktu z porządku obrad, gdyż to tylko aktualizacja - powiedział wiceprezydent Zawodnik, który złożył tylko małą autopoprawkę. - Nieprzyjęcie tego projektu, uniemożliwi nam pozyskiwanie dotacji - dodał.
13:53 Uchwała została odrzucona.
13:57 Ze względu na wcześniejszą zmianę w porządku obrad, teraz zaprezentowane zostaną raporty dot. programów gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska dla Radomia.
14:13 Radny Kotwicki zadał pytanie, ile kosztował ten raport.
14:18 - Plan gospodarki niskoemisyjnej był wykonywany dla miasta ze środków unijnych. Gdybyśmy tego dokumentu nie mieli w Radomiu, to np. uniwersytet czy seminarium, nie dostaliby środków zewnętrznych na pracę, np. energooszczędne. Jeśli chodzi o koszty, to te dwa dokumenty (aktualizacja+raport) kosztował nas dokładnie 19 tysięcy złotych - usłyszeliśmy.
14:20 Teraz jeszcze raport dot. programu ochrony środowiska dla Radomia... Takie raporty prezydent raz na dwa lata musi przedstawić radnym.
14:37 Oglądaj sesję na żywo w internecie - tutaj.
14:41 Wracamy do projektów uchwał i głosowań radnych. Teraz ws. przyjęcia ,,Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasta Radomia w 2019 r.’’.
14:47 Radni Rabenda (KO) i Podlewski (PiS) byli zgodni, że 10 tysięcy złotych na sterylizację i kastrację zwierząt, to zdecydowanie za mało i jeśli znajdą się dodatkowe środki, to żeby przeznaczyć właśnie na ten cel. - Program jest świetny, ale na przyszłość prosimy o tym pamiętać. Na pewno pozwoli to zatrzymać przyrost zwierząt w schronisku - usłyszeliśmy.
14:48 Projekt został przyjęty.
14:51 Tak samo uchwała ws. przyjęcia od Powiatu Radomskiego zadania w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej w 2019 roku.
14:54 Wiceprezydent Zawodnik przedstawia prezentację dot. Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Chodzi tu o projekt uchwały ws. pokrycia straty netto miejskiej placówki za rok obrotowy 2017.
15:10 Jerzy Zawodnik: Codziennie ponad tysiąc mieszkańców ziemi radomskiej korzysta z usług Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Lekarzy na koniec 2018 roku (zatrudnionych na umowę o pracę) było 121, zaś na umowę cywilnoprawną - 149. Lekarze sami proponują taką formę. Jeśli zaś chodzi o przychody, rok w rok koszty funkcjonowania są dużo wyższe niż przychody ze sprzedaży, w poprzednim roku było to 19 mln różnicy na niekorzyść RSS. Strata do pokrycia w tym roku to trochę ponad 4 mln zł. My pokrywamy tylko część, reszta to dług, który z roku na rok się kumuluje. Na koniec pozytywna informacja, rehabilitacja się buduje, pracą idą zgodnie z harmonogramem, oddanie do użytku w 2020 roku.
15:16 Robert Utkowski: Mam pytanie w kontekście sieci szpitali. Przy rosnących kosztach funkcjonowania placówki oraz tym, że umowa obejmuje najbliższe cztery lata, czy można renegocjować kwotę dofinansowania z NFZ, czy jednak ona pozostanie na tym samym poziomie, jak była wcześniej i dalej będziemy musieli dokładać tak ogromną sumę na placówkę?
15:21 Tomasz Gogacz: Zszokowała mnie informacja, że chluba Radomia - wydział medyczny UTH będzie prowadził praktyki w oddziale klinicznym w Starachowicach, a nie w naszym mieście. Dlaczego tak się dzieje? Czy cztery placówki szpitalne w Radomiu to ze sobą współpracują czy prowadzą wojnę?
15:24 Katarzyna Kalinowska: Dyrektor Pacyna jest doskonałym menadżerem, potwierdza to wynik szpitala w kolejnych latach. Te liczby potwierdzają też jeszcze jedną rzecz, że ta strata za poprzedni rok jest tak duża, bo polityka PiS na szczeblu centralnym jest nierozsądna.
15:27 Kazimierz Woźniak: Chylę czoło ku dyrektorowi Pacynie, że nie wygląda to źle. Widać, że panuje on nad sytuacją RSS.
15:33 Dariusz Wójcik: To są skutki tej zerwanej umowy na energię elektryczną, o której była mowa na sesji w grudniu. Pamiętacie państwo, jak to wyglądało, dlatego to miasto ponosi odpowiedzialność za tę stratę.
Bardzo dobrze, że rząd podwyższył wynagrodzenie pracowników szpitali, bo gdyby było inaczej, to już żadni lekarze by w Radomiu nie zostali.
Zadzwoniłem też do rektora Łukasika, który jednoznacznie zdementował rewelację, które wypowiedział wiceprezydent Zawodnik. Profesor prosił, aby nie wprowadzał Pan opinii publicznej w błąd. Z żadnymi Starachowicami nie są prowadzone rozmowy.
15:34 Adam Bocheński: Czemu politycy Koalicji Obywatelskiej, za wszystko obwiniają PiS? Taka jest wasza polityka, i tu, i na szczeblu centralnym. Stratę trzeba pokryć, ale proszę mówić prawdę.
15:46 Marek Pacyna, dyrektor RSS: Na rok 2019 ryczałt dostaliśmy w połowie 2018 roku, gdzie wiadomo, wszystkie ceny poszły w górę, stawia to nas w bardzo niekorzystnej sytuacji.
NFZ nie ma środków, te podwyżki, które pan minister dał lekarzom, pochodzą ze składki zdrowotnej, dlatego wysokość kontraktu nie ulegnie zmianie. Gdyby podwyżki były dokonane z budżetu centralnego, wówczas byłoby więcej środków i moglibyśmy liczyć na więcej pieniędzy z NFZ.
Drugie półrocze nas rozłożyło całkowicie. Sytuacja kadrowa jest zła. Lekarzy ciągle brakuje, ale w całej Polsce. Nie ma chętnych. Lekarze podkupują się, taka jest prawda. Próbujemy to jakoś łatać. Brak jest współpracy pomiędzy nami a szpitalem na Józefowie. Byliśmy z wiceprezydentem Zawodnikiem na rozmowach, próbowaliśmy jakoś to rotować, żeby dyżury były naprzemienne, ale usłyszeliśmy, że się nie da, a jakoś na Śląsku się dogadali.
Koszty naszego szpitala są nieporównywalnie większe do tego na Józefowie. Nasz szpital jest w centrum miasta, do nas łatwiej się dostać, dlatego do nas przybywa więcej pacjentów. Jeżeli w marcu nie zmienią nam ryczałtu, to my stracimy płynność finansową. Będziemy działać, ale szpital sam sobie z tą sytuacją nie poradzi.
Problem się ciągnie od 1999 roku. Z roku na rok jest coraz gorzej, wiem nie mówmy tu o partiach i kogo to wina.
15:49 Jerzy Zawodnik: Spotkać się z panem rektorem jest nam bardzo ciężko, nie reaguje on na zaproszenia, nie przychodzi na spotkania. Nie ma żadnej współpracy pomiędzy RSS a UTH. Specjalnie wywołałem ten temat, bo o tym mówi się na mieście, tylko nie publicznie. O Starachowicach mówią lekarze i pracownicy UTH. Cieszę się, że przewodniczący Wójcik od razu zadzwonił do rektora, ma z nim taki kontakt i to zdementował, bo to ważne, żeby młodzi lekarze zasilali szeregi radomskiej placówki, a nie świętokrzyskiej.
15:55 W międzyczasie prezydent Witkowski powiedział, że dzisiejsza uchwała jest prosta, gdyż sytuacja szpitala jest taka, że problem na sesję wróci ze zdwojoną siłą w przeciągu 2-3 miesięcy. Z kolei Dariusz Wójcik oświadczył, że radni PiS zawsze będą za pomocą dla radomskiego szpitala.
15:56 Uchwała została przyjęta.
15:58 Podobnie jak projekt ws. wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Miasta Radomia a Gminą Jedlnia-Letnisko w sprawie realizacji zadania z zakresu pomocy społecznej.
16:01 Przegłosowany również został projekt uchwały ws. przyjęcia sprawozdania z realizacji "Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2015-2018" za 2018 rok.
16:04 Projekt uchwały ws. zmiany uchwały Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 24.09.2018 r. Nr 754/2018 w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie i lokalizację pomnika – figury postaci literackiej Onufrego Zagłoby, został przez radnych przyjęty.
16:07 Teraz jeszcze projekty, które zostały zgłoszone tuż przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji.
16:12 Dyrektor Wodociągów Miejskich, Leszek Trzeciak: - Jesteśmy już trochę spóźnieni z tym regulaminem. Teraz z Wód Polskich dostaliśmy informację, że zostało to zaopiniowane pozytywnie, dlatego proszę radnych o przegłosowanie uchwały.
Projekt został przyjęty.
16:15 Czas na informację o pracy Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
16:16 Następnie przyjdzie czas na sprawozdanie delegata Miasta Radomia z posiedzenia Związku Miast Polskich, jak i sprawy różne oraz wolne wnioski.
16:33 Wiceprezydent Frysztak ws. RCS: Wykonawca został wezwany do powrotu na plac budowy, jednak nie zrobił tego (w odpowiedniej liczbie osób) i nie podjął działań zmierzających do zakończenia inwestycji. Maxto wyraziło chęć i wolę dokończenie inwestycji, ale nie przedstawiono nam programu naprawczego (firma potrzebuje jeszcze kilku tygodni). Ostateczny termin mija w czwartek. Prezydent stracił już cierpliwość do tego konsorcjum (ROSA-Maxto) firm. W tym tygodniu przedstawimy informację, co dalej z budową RCS. Chcielibyśmy oczywiście, aby budowa zakończyła się do końca tego roku, głównie w kontekście dotacji z Ministerstwa Sportu. MOSiR odpowiedział już na pismo ROSY.
16:49 Na pytanie radnego Podlewskiego, gdzie będzie grał Radomiak, gdy awansuje do I ligi, wiceprezydent Frysztak odpowiedział, że będzie grał na stadionie miejskim przy ul. Narutowicza, bo PZPN zwykle daje licencję warunkową, gdy trwa budowa docelowego dla klubu obiektu.
16:57 Wiceprezydent Frysztak ws. Kamienicy Deskurów: Kwota budowy nie uległa zmianie (ponad 43 mln zł). Aktualne terminy: 31 maja 2019 roku - to planowany termin zakończenia budowy, zaś do 31 lipca miasto chce przesunąć termin rozliczenia inwestycji.
Wpłynął pozew z dnia 23 listopada, do naszego urzędu trafił niedalej jak dwa tygodni temu. Wykonawca wystąpił do Sądu Okręgowego o rozwiązanie umowy bądź o ew. podwyższenie wynagrodzenia ryczałtowego o kwotę ponad 7 mln zł (główny powód to gwałtowny wzrost cen za materiały budowlane, które skutkować będą stratą dla firmy). Trwają rozmowy z wykonawcą dot. przedstawiony roszczeń, wykonawca jednak nadal realizuje roboty budowlane. W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania odezwy do tego pozwu, mamy 30 dni.
17:01 Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.