Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Segregujmy odpady - nie ma innej rady! Wkrótce zmieniają się przepisy

Artykuł sponsorowany 2019-03-19 15:44:00

Wiele osób lubi zakupy, szuka promocji, często kupuje na zapas. Pewnie, fajnie jest mieć pełną lodówkę! To pokazuje, że nas stać, potwierdza, że żyjemy na poziomie. Ale czy na pewno? Ile jedzenia z naszych lodówek ląduje w śmietniku? W jaki sposób pozbywamy się odpadów, które sami wyprodukowaliśmy? Czy zastanawiamy się, co się dalej z nimi dzieje, czy po prostu chcemy mieć puste wiaderko, czysto w domu i problem z głowy? Ale uwaga - od 1 lipca zmienią się przepisy dotyczące segregacji odpadów.

Odpady codzienne trafiają do standardowych pojemników. Odpady problemowe, np. meble, telewizor, farby i lakiery powinny trafić do PSZOK - punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, ul. Witosa 96. Przyjmowane są bezpłatnie

Mimo, iż odpady są tematem nieprzyjemnym, a ich zapach dalece odbiega od tego w perfumerii, to czasami się jednak nad nimi pochylamy. Dlaczego? Bo to nie tylko nasz obowiązek moralny wobec środowiska, w którym żyjemy, ale przede wszystkim regulacja prawna, do której przestrzegania jesteśmy zobligowani. 

Takimi regulacjami są dla nas, jako mieszkańców, Regulaminy Utrzymania Czystości i Porządku, obowiązujące na terenie wszystkich polskich miast i gmin, w tym oczywiscie także Radomia. Zgodnie z nimi powinniśmy przede wszystkim zapobiegać powstawaniu odpadów i ograniczać ich ilość. Winniśmy także podejmować wszelkie możliwe działania, mające na celu ułatwienie poddania wytworzonych już przez nas odpadów procesom odzysku. 

Jak tego dokonać? Oczywiście poprzez segregację. Polega ona na oddzielnym gromadzeniu poszczególnych frakcji (czyli rodzajów odpadów), po to, aby móc je ponownie wykorzystać. Żeby segregować odpady, wystarczą nasza wiedza i… chęci. Dzięki nim niepotrzebne już przedmioty nie trafią na składowisko, a do zakładów zajmujących się ich odzyskiem, przetwarzaniem i wykorzystywaniem.

Najlepsze efekty daje segregacja „u źródła” czyli ta, którą prowadzimy bezpośrednio w naszych gospodarstwach domowych. Posegregowane przez nas odpady są wtedy bardziej czyste, lepsze jakościowo i mają wysoką wartość surowcową. Nie bez znaczenia dla osób segregujących odpady jest również aspekt finansowy. Trzeba bowiem przypomnieć, że opłata za odbiór odpadów posegregowanych jest niższa, niż za odbiór odpadów zmieszanych.

Obecnie najczęściej stosowanym systemem segregacji odpadów jest ich podział na mokre i suche. 

Przypomnijmy, że do odpadów suchych zaliczamy:

    • papier i tekturę

    • opakowania papierowe i bąbelkowe

    • metale, aluminium i puszki po napojach oraz konserwach

    • opakowania po napojach (zgniecione plastikowe butelki), kosmetykach i chemii gospodarczej

    • opakowania wielomateriałowe, np. kartony po sokach i mleku 

    • opakowania foliowe i po żywności.

Natomiast w ramach frakcji odpadów mokrych zbieramy:

    • resztki kuchenne

    • pozostałości potraw, skorupy jaj, resztki i obierki owoców i warzyw

    • zużyte chusteczki i pieluchy jednorazowe 

    • odpady pozostałe po segregacji poszczególnych frakcji (niezaliczane do odpadów niebezpiecznych).

Opakowania szklane, czyli całe i potłuczone butelki i słoiki wrzucamy do specjalnych biało zielonych pojemników, rozstawionych w całym mieście, lub w zabudowie jednorodzinnej zbieramy w workach przeznaczonych do zbiórki szkła.

W naszych domach oprócz odpadów suchych, mokrych i opakowań szklanych powstają także inne, nieco bardziej problemowe odpady. Mogą to być np. stara kanapa, fotel czy telewizor, pozostałości farb i lakierów, przeterminowane leki albo zużyte baterie. Nie mogą one być wyrzucone do zwykłego kosza na odpady. W takich sytuacjach z pomocą mieszkańcom Radomia przychodzi działający od kilku lat w Radkomie przy ul. Witosa 96 PSZOK, czyli punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jest to specjalnie zorganizowane miejsce, do którego mieszkańcy mogą nieodpłatnie oddawać odpady problemowe zebrane w sposób selektywny, to znaczy posegregowane na poszczególne rodzaje. 

Musimy pamiętać, że każdy z nas powinien pracować nad tym, aby ograniczać ilość wytwarzanych przez siebie odpadów. Ich segregacja, choć niezmiernie ważna, nie jest jednak rozwiązaniem. Najlepiej zagospodarowane odpady to bowiem takie, które nie powstają w ogóle. Jak to zrobić, jak nie wytwarzać odpadów? Zapobiegać ich powstawaniu możemy już w naszych domach, a nawet trochę wcześniej, bo już w trakcie dokonywania zakupów. Wystarczy:

• wybierać towary wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, a nie takie, które są krótkotrwałe, kiepskiej jakości i szybko je wyrzucimy

• unikać plastikowych butelek, a jeżeli już się na nie zdecydujemy koniecznie je segregować, gdyż idealnie nadają się do powtórnego, wielokrotnego przerobu

• unikać niepotrzebnych opakowań (owoce lub warzywa kupowane luzem można zabrać do domu w jednej siatce, przecież ziemniaki nie zjedzą w niej marchewki, a cytryny nie pobrudzą jabłek czy mandarynek)

• kiedy tylko to możliwe korzystać z toreb wielokrotnego użytku (są teraz bardzo modne), całkowicie rezygnując z tych jednorazowych

• unikać używania naczyń jednorazowych (bardzo szybko stają się odpadem, za to bardzo długo ulegają biodegradacji w środowisku).

Przy okazji warto wspomnieć, że od 1 lipca 2019 r. w Radomiu zaczną obowiązywać nowe zasady segregacji odpadów, zgodnie z którymi odpady powstające w naszych gospodarstwach domowych będziemy segregować na następujące frakcje: 

papier (zbierany w pojemnikach koloru niebieskiego oznaczonych napisem „PAPIER”’)

szkło (zbierane w pojemnikach koloru zielonego oznaczonych napisem „SZKŁO”)

metale i tworzywa sztuczne (zbierane w pojemnikach koloru żółtego oznaczonych napisem „METALE I TWORZYWA SZTUCZNE”)

odpady ulegające biodegradacji (zbierane w pojemnikach koloru brązowego oznaczonych napisem „BIO”)

zmieszane odpady komunalne (takie, których nie można umieścić w żadnym z wymienionych czterech pojemników, zbierane w pojemnikach koloru szarego oznaczonych napisem „zmieszane odpady komunalne”).

Kliknij obrazek, żeby zobaczyć szczegóły

Powyższy, nowy system segregowania odpadów wynika z zapisów rozporządzenie ministra środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Celem jego wprowadzenia jest zwiększenie ilości odbieranych selektywnie odpadów i uzyskanie zgodnego z unijnymi regulacjami prawnymi 50% poziomu ich recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. 

Dlatego już dziś zacznijmy oszczędzać pieniądze i chrońmy środowisko, nie wyrzucając odpadów bez sensu. Kupujmy tylko to i tyle ile potrzebujemy, zrezygnujmy z foliowych jednorazówek i segregujmy odpady. To proste, bądźmy eko, a środowisko nam się odwdzięczy.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych