Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Są już pierwsze uwagi w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego

Roksana Kowalewska 2013-02-15 16:10:00

Radomski magistrat zaledwie wczoraj, 13 lutego, przedstawił ogólne zasady przeprowadzania konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego i zaprosił do dyskusji, a już pojawiły się uwagi. Jako jedni z pierwszych swoje stanowisko przedstawiają członkowie Bractwa Rowerowego.

W proponowanych przez miasto zasadach wzięto pod uwagę doświadczenie wynikające z procedur funkcjonujących w innych miastach, głównie w Sopocie i Poznaniu. Jest też unikatowa na skalę kraju propozycja, aby mieszkańcy Radomia w wieku powyżej 16 lat mogli brać udział w wyborze projektów. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Magistrat zachęcił do dyskusji i przedstawienia swoich uwag. Nie trzeba było długo czekać. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawia Bractwo Rowerowe.

Pierwsza uwaga stowarzyszenia odnosi się upubliczniania przyczyn negatywnej weryfikacji bądź odrzucenia danej inwestycji. Bractwo wnioskuje, aby każdorazowo takie informacje były przekazywane opinii publicznej. Członkowie proponują ponadto, aby zwiększyć kwotę inwestycji do 1 mln w przypadku, gdy znajduje się ona na granicy dwóch kręgów wyborczych lub znajduje się przy granicy i będzie służyć mieszkańcom obu okręgów. W uwagach znalazł się także punkt dotyczący minimalizacji kosztów głosowania na inwestycję w ramach budżetu obywatelskiego poprzez ograniczenie jej tylko do formy elektronicznej. „Dla osób pozbawionych dostępu do Internetu, bądź z różnych przyczyn nie korzystających z komputera, proponujemy następujące rozwiązanie: osoba taka powinna udać się do wyznaczonej komórki Urzędu Miasta, domu kultury bądź szkoły, gdzie wyznaczeni pracownicy tych placówek będą pomagać w oddaniu głosu” czytamy w piśmie skierowanym do Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Ostatnią propozycją Bratwa Rowerowego jest możliwość przyznania więcej niż jednego punktu dla danej inwestycji.  Według propozycji Urzędu Miejskiego, każdy obywatel ma do dyspozycji 5 punktow na litę okręgową  i 5 na listę ogólnomiejską. Jednak według członków Bractwa Rowerowego powinna być możliwość ocenienia danej inwestycji w skali od 1 do 5. Jak argumentuje stowarzyszenie, w ten sposób w pełniejszy sposób zostaną odzwierciedlone preferencje głosujących, a rozwiązanie będzie łatwiejsze do wprowadzenia, gdy głosowanie ograniczy się do formy elektronicznej.

Magistrat zaprasza do dyskusji oraz wnoszenia uwag wszystkich zainteresowanych. Wszelkie uwagi dotyczące proponowanych zasad budżetu obywatelskiego należy przesyłać na adres Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Konsultacji Społecznych: 26-600 Radom ul. Żeromskiego 53  pok. 104 lub na adres mailowy  konsultacje@umradom.pl. Uwagi należy przesyłać do 22 lutego 2013 roku.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych