- Każdego roku uczestniczymy w tej kampanii, bo chcemy promować alternatywne środki komunikacji. Mamy bowiem świadomość, że samochodów przybywa, a to przekłada się na większe korki oraz zanieczyszczenie powietrza i hałas. M.in. dlatego kupiliśmy już 10 elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej, a niedługo na ulice miasta wyjedzie 9 kolejnych. W przyszłym roku, biorąc pod uwagę autobusy zasilane gazem CNG, ponad połowa taboru MPK to będą pojazdy nisko- lub zeroemisyjne - mówi prezydent Radosław Witkowski. W ciągu ostatniego roku zostały także zakupione nowe biletomaty, tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz podświetlane wiaty przystankowe.
Zachęcając do korzystania z alternatywnych form transportu miasto inwestuje także w drogi dla rowerów. - Tylko w ciągu ostatniego roku udogodnienia dla rowerzystów powstały m.in. na Michałowie, Ustroniu, Prędocinku. Wzdłuż ulicy Szarych Szeregów powstał ciąg pieszo-rowerowy, a na skrzyżowaniu Żeromskiego i Czachowskiego - przejazd dla rowerzystów. Powstało też kilka mniejszych, ale bardzo potrzebnych łączników rowerowych, w tym na Janowieckiej, Odrodzenia i na Osiedlowej. W najbliższym czasie będziemy też chcieli zrealizować zaległy projekt z Budżetu Obywatelskiego, czyli przejazd rowerowy przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca - dodaje wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu potrwa do 22 września. To tradycyjnie „Dzień bez samochodu”. - Zachęcamy, aby tego dnia zostawić własne auto i skorzystać z alternatywnych form. Jak co roku komunikacja miejska będzie wtedy darmowa dla wszystkich - przypomina prezydent.
Więcej informacji o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu na stronie: www.mzdik.pl.