Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Radosław Witkowski napisał list do prezydenta Uzbekistanu. Napisz i Ty.. [ZDJĘCIA]

dm, UM Radom 2015-12-02 14:30:00

W obronie więzionego i torturowanego w Uzbekistanie dziennikarza, prezydent Radomia Radosław Witkowski napisał list z prośbą o jego uwolnienie. To w ramach Maratonu Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International.

Radosław Witkowski

W ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu dołączyła do Maratonu Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International. W dniach 12-13 grudnia, przez 24 godziny, odręczne będą pisane listy w obronie 10 bohaterów tegorocznej edycji Maratonu. Najważniejszym celem akcji jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane.

- Włączyłem się w tą akcję. Napisałem list do prezydenta Uzbekistanu, w którym proszę o uwolnienie dziennikarza, który w więzieniu jest od 16 lat. Dziennikarz był torturowany, a został skazany w niesprawiedliwym procesie - powiedział Radosław Witkowski.

Prezydent dodał również, że to doskonały sposób na promowanie praw człowieka. – Informacja o prawach człowieka powinna być rozpowszechniana. Jest mi bardzo miło, że w Radomiu możemy taka akcję przeprowadzić. Zawsze staniemy po stronie ludzi, którzy są prześladowani. Zachęcamy mieszkańców Radomia do napisania listów – powiedział prezydent Witkowski.

Akcja w Polsce organizowana jest od 2001 roku. – To akcja wielka i szczytna. To właśnie w warszawskim kole Amnesty International odbył się pierwszy maraton pisania listów. W ubiegłym roku w Polsce listy te pisano w 500 miejscach i przygotowano ich 268 702 sztuki - powiedział Kanclerz Wyższej Szkoły Handlowej Gerard Maj.

Listy są już zbierane. Uczniowie radomskich szkół napisali ich już blisko 500. Jak co roku listy pisane są w obronie 10 osób, których prawa według Amnesty International zostały złamane. Są to osoby z różnych krajów. – Ja osobiście napisałem list w obronie Samana Naseema z Iranu, który został skazany na karę śmierci w wieku 17 lat. Zeznania zostały na nim wymuszone, był torturowany – mówił kanclerz Maj.

Akcja odbija się szerokim echem na świecie. Przykładowo w ubiegłym roku gubernator Delty (Nigeria), odpowiedział na naciski ze strony aktywistów Amnesty International i ułaskawił Mosera Akatugbę, który został skazany na śmierć w wieku 16 lat za kradzież 3 telefonów, a aktywistka z Chin zyskała możliwość widywania się ze swoją rodziną.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych