Rozpoczęła je msza św. w katedrze, po której uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek, pod pomnik Czynu Legionów. Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik w swoim wystąpieniu przypomniał, że Radom i radomianie odegrali w wydarzeniach sprzed 103 lat szczególną rolę.
- Zanim 11 listopada Józef Piłsudski, odebrał z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem, co czcimy dziś jako początek wolności i niepodległości, Radom był już niepodległy od 10 dni. Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce, rozbrajając austriacki garnizon, przejmując władzę i powołując tzw. Republikę Radomską. Tym samym nasze miasto stało się jednym z pierwszych wolnych od zaborcy miast w Królestwie Polskim. Radom 1918 roku był i jest przykładem, jak w poszanowaniu demokratycznych praw wszystkich stanów i grup społecznych, można budować wspólnotę - mówił wiceprezydent.
Jerzy Zawodnik nawiązał także do aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. - Wyrażając wielki szacunek dla odpowiedzialnej i trudnej pracy służb stojących dziś na straży granicy z Białorusią, szczególnie mocno doceniamy też naszą obecność w Unii Europejskiej i NATO. Polska nie jest w Europie osamotniona. Jest silna siłą swoich międzynarodowych sojuszy. A naszym wspólnym obowiązkiem jest troska o ich trwałość i poszanowanie, leżących u ich podstaw, wspólnych wartości - powiedział wiceprezydent.
Podczas uroczystości został odczytany Apel Poległych oraz zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Czynu Legionów.