Wojewoda Konstanty Radziwiłł podkreślił, że jego decyzja w tej sprawie poprzedzona była licznymi analizami. "Dotyczyły one obłożenia zarówno szpitala covidowego, jak i szpitala na Józefowie, jak i możliwości strukturalnych, architektonicznych, organizacyjnych i kadrowych" - stwierdził wojewoda na piątkowej konferencji w Radomiu. Dodał, że w ciągu najbliższych dziesięciu dni Radomski Szpital Specjalistyczny będzie musiał tak przeorganizować swoją działalność, by możliwe było równoczesne leczenia zarówno pacjentów chorych na COVID-19, jak i cierpiących na inne schorzenia.
Wojewoda zapowiedział, że świadczenia na rzecz pacjentów covidowych realizowane będą na oddziałach neurologicznym, udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii, obserwacyjno-zakaźnym, chirurgii ogólnej, dziecięcym i dermatologicznym oraz urologicznym . "Pozostałe oddziały będą funkcjonować na zasadach takich jak przed pandemią" - zaznaczył wojewoda. Dodał, że 22 lutego w RSS uruchomiony zostanie także drugi w mieście szpitalny oddział ratunkowy.
Decyzję wojewody już skomentowali w swoich mediach społecznościowych m.in. prezydent miasta Radosław Witkowski czy wiceprezydent Jerzy Zawodnik, który odpowiada za służbę zdrowia.
- Z jednej strony rozumiemy, że rzeczywiście brakuje łóżek dla pacjentów z dolegliwościami innymi niż COVID-19. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ochrona zdrowia, jak sama nazwa wskazuje, ma chronić pacjentów, a nie narażać ich na niebezpieczeństwo. W praktyce nie ma możliwości oddzielenia dróg tzw. czystych i brudnych. Już na pierwszy rzut oka widać, że wskazane przez wojewodę oddziały są rozmieszczone w różnych częściach szpitala, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Trzeba też pamiętać, że szpital w swoich pomieszczeniach realizuje program szczepień. Działają cztery takie punkty i trudne do pogodzenia będzie funkcjonowanie ich wszystkich w nowych warunkach. Propozycje wojewody szczegółowo przeanalizujemy i będziemy szukać optymalnych rozwiązań - napisał na Facebooku prezydent Witkowski.