Magdalena Dygała znalazła się w finałowej 50, jako jedyny nauczyciel z Polski. W finałach wcześniejszych edycji znalazło się dwoje nauczycieli z Polski - Jolanta Okunowska (nauczycielka wczesnoszkolna z Olsztyna w 2016 r.) i Mariusz Zyngier (nauczyciel przedmiotów zawodowych z Połańca w 2017 r.). Magdalena Dygała uczy angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 (wygaszane Publiczne Gimnazjum nr 1 i IX LO im. Słowackiego).
Global Teacher Prize przyznawana jest po raz piąty. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas Global Education and Skills Forum w Dubaju, w marcu przyszłego roku. Otrzyma milion dolarów.
- Nie mogę uwierzyć, że to się stało. Nie dociera to jeszcze do mnie - mówi nam szczęśliwa Magdalena Dygała. I trudno się dziwić jej emocjom - międzynarodowe jury wybrało ją z grona ponad 10 tysięcy nauczycieli z całego świata zgłoszonych do nagrody. Global Teacher Prize to nagroda w wysokości jednego miliona dolarów przyznawana dla wyjątkowego nauczyciela, który wniósł wybitny wkład w ten zawód.
Varkey Fundation ustanowiła nagrodę w 2014 roku, aby podnieść rangę nauczania zawód. - Chcemy uczcić najlepszych nauczycieli - tych, którzy ich inspirują studenci i społeczność wokół nich. Wierzymy, że tętniąca życiem edukacja budzi się i w pełni wspiera potencjał młodych ludzi. Status nauczyciela w naszych kulturach jest kluczem do naszej przyszłości świata - tak ideę nagrody tłumaczy Sunny Varkley, milioner i filantrop, fundator nagrody.
Magdalena Dygała na listę Top 50 nauczycielskiego Nobla trafiła nieprzypadkowo. Bo to nie jest jej pierwszy, międzynarodowy sukces, o których informowaliśmy na Radom24.pl. Jak nam mówi, najwięcej satysfakcji daje jej jednak nauczanie.
- Moja przygoda z językiem angielskim w dzieciństwie zaczęła się od tłumaczenia piosenek z płyt. Dziś lubię wykorzystywać na lekcjach muzykę i nowe technologie, np. do krecenie teledysków. Pamiętam, gdy na lekcji korzystaliśmy ze smartfonów, cała klasa patrzyła w swoje ekrany. Do klasy weszła pani dyrektor i pyta "Co tu się dzieje?". Odpowiedziałam "praca pod kontrolą". Tylko się uśmiechnęła. Nie wyobrażam sobie, by ktoś zakazał używania smarfonów w szkole, tak jak i nie wyobrażam sobie innej pracy. Bycie nauczycielem to moja pasja i lubię się nią dzielić z uczniami - mówi Magdalena Dygała.
Nie sposób jednak pominąć jej sukcesy ogólnopolskie i międzynarodowe. Została jednym z dziesięciu finalistów prestiżowego konkursu „Nauczyciel Języka Angielskiego Roku 2016”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs organizowany jest przez British Alumni Society BAS - Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich w Polsce oraz Oxford University Press. Celem nagrody jest podniesienie rangi nauczyciela poprzez pokazanie przykładów dobrej praktyki i najlepszych profesjonalistów w zawodzie, a tym samym wnieść wkład w jakość nauczania języka angielskiego w polskich szkołach.
Magdalena Dygała zajęła ponadto pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez autorkę książki „Headway”. Wraz ze współpracownikami i uczniami zdobyła drugie miejsce na świecie w konkursie filmowym zorganizowany przez ETprofessional. Nakręcili film o Harrym Potterze jako przewodniku po lekturach. W konkursie na film. pt. „Narkotyki, dopalacze - ulegniesz przepadniesz”, zorganizowanym przez władze Radomia, zajęła trzecie miejsce.
Nauczycielka przez wiele lat współtworzyła w Słowackim międzynarodowy projekt PEACE Cross-cultural Understanding organizowany przez AIESEC, w ramach którego studenci z całego świata prowadzili po angielsku zajęcia z uczniami liceum przybliżające kulturę ich krajów. Jest także koordynatorką międzynarodowego konkursu filmowego pt. „Dzień z życia ucznia/studenta z różnych krajów świata”, który jest organizowany przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu. - Obecnie trwa druga edycja, prace uczniów i studentów napływają z całego świata - informuje Magdalena Dygała.
W związku z tym, że jej szkoła jest wygaszana, od dwóch lat szuka pracy w innej. Bezskutecznie. - Mam nadzieję, że przy kumulacji dwóch roczników w przyszłym roku szkolnym, będzie nabór do pierwszych klas naszego liceum - mówi z nadzieją.
Obecnie międzynarodowe jury Global Teacher Prize 2019 jeszcze raz dokładnie sprawdzi dorobek każdego nauczyciela z finałowej 50, by główna nagroda Nauczycielskiego Nobla trafiła w godne ręce. Pani Magdalenie redakcja Radom24.pl życzy sukcesu.