- Przy naborze dwutygodniowym wpłynęło nam ponad 500 wniosków. Wstępnie w budżecie było zarezerwowane na ten cel pół miliona złotych, ale z uwagi na duże zainteresowanie prezydent zdecydował o zwiększeniu kwoty dotacji do półtora miliona złotych - przypomina Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Dzięki tej decyzji Urząd Miejski zrealizował 288 umów. Średnia kwota dotacji wyniosła około 5 000 zł. Efektem była likwidacja 365 palenisk węglowych, w których rocznie spalano ponad 1300 ton węgla. Wiceprezydent Jerzy Zawodnik zapewnia, że realizacja programu likwidacji pieców węglowych będzie kontynuowana w przyszłym roku.
- Program jest bardzo atrakcyjny dla mieszkańców Radomia. W projekcie przyszłorocznego budżetu miasta są kolejne pieniądze na wymianę pieców węglowych. Nie ukrywam, że liczymy na to, że pojawi się również wsparcie rządowe. Widzimy, że mieszkańcy są zainteresowani likwidacją pieców, dzięki temu korzysta nasze środowisko, szczególnie w sezonie grzewczym - podkreśla wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
W pierwszej kolejności na dofinansowanie będą mogły liczyć osoby, które w tym roku złożyły wniosek, a nie otrzymały dotacji. W sumie od 2014 roku dzięki finansowej pomocy ze strony miasta udało się zlikwidować około 940 palenisk węglowych. Samorząd wydał na ten cel ponad 5,5 miliona złotych.