Sobota 21 września
Jonasza, Mateusza, Hipolita
RADOM aktualna pogoda

Radom przyjazny dla wszystkich. ''Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce''

dm, UM Radom 2018-08-22 14:35:00

Radom miastem przyjaznym dla wszystkich - taka myśl przyświeca władzom Radomia w pracach nad wdrożeniem "Karty Rodziny z Osobą Niepełnosprawną" - usłyszeliśmy na dzisiejszej konferencji prasowej. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zostanie przedstawiony projekt uchwały w tej sprawie. Zgodnie z jej zapisami, programem wsparcia zostaną objęte nie tylko dzieci, ale także wymagające stałej opieki osoby dorosłe niepełnosprawne. Poszerzenie grona osób, które będą mogły korzystać z różnego rodzaju zniżek, to efekt konsultacji społecznych przeprowadzonych w czerwcu przez Urząd Miejski.

- Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza takie rozwiązania. To efekt bardzo dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, a jednocześnie znakomity przykład tego, że wspólnie możemy zmieniać nasze miasto - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą, którą Rada Miejska przyjęła w maju, ulgi miały przysługiwać tylko osobom do 25 roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności. W związku z wnioskami płynącymi od osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, został przygotowany nowy projekt uchwały. Zgodnie z nią, nie będzie już górnej granicy wieku.

- Programem zostaną więc objęte zarówno dzieci w wieku do 16 lat posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, jak również wszystkie osoby starsze posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem na konieczność stałej lub długoterminowej opieki lub pomocy innej osoby - wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Prawo do zniżek będzie przysługiwało także spokrewnionym lub niespokrewnionym opiekunom osób niepełnosprawnych. - Dla nas najistotniejszą rzeczą jest to, że karta będzie przysługiwała nie tylko dzieciom, ale też osobom dorosłym. Koszty jakie ponoszą rodziny z osobą niepełnosprawną są bardzo wysokie, dlatego wprowadzenie zniżek jest dla nas bardzo ważne - mówi Aneta Stańczyk z Inicjatywy Ogólnopolskiej „Chcemy całego życia”.

- Bardzo się cieszymy z rozszerzenia zakresu działania karty. O ile osoby do 25 roku życia mogą korzystać z różnych form wsparcia, to już osoby starsze są pozostawione same sobie, a przecież im też potrzebna jest duża pomoc - mówi Dagmara Janas ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”.

Projekt nowej uchwały trafi pod obrady Rady Miejskiej w przyszłym tygodniu. Jednocześnie powstaje katalog zniżek, z których będą mogli korzystać niepełnosprawni i ich bliscy. Zostaną dla nich wprowadzone m.in. bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, a przy wstępie na miejskie baseny, korty tenisowe i imprezy organizowane przez MOSiR, będą obowiązywały 80-procentowe zniżki. Ulgi wprowadzą także placówki kultury. Na przykład bilet do teatru będzie tańszy o 30 procent, a bilet na koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej - o 20 procent.

Zniżki wprowadzą też: MOK „Amfiteatr”, Dom Kultury „Idalin” i Dom Kultury „Borki”, a Miejska Biblioteka Publiczna nie będzie pobierała opłaty za wydanie karty bibliotecznej. Cały czas przybywa też deklaracji od podmiotów prywatnych, które gotowe są udzielać zniżek posiadaczom Karty. Są wśród nich m.in. sklepy, punkty usługowe i placówki świadczące usługi rehabilitacyjne.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych