Piątek 20 września
Eustachego, Filipiny, Faustyny
RADOM aktualna pogoda

Przyjęto program naprawczy radomskiego szpitala. Sesja Rady Miejskiej [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

dm 2019-09-30 14:45:00

W poniedziałek odbyła się XXVI sesja Rady Miejskiej w Radomiu. Radni m.in. zatwierdzili program naprawczy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego czy dokonali zmian w Uchwale Budżetowej na 2019 rok.

W WPF-ie znalazły się również pieniądze na budowę trzeciego etapu trasy N-S

09:05 Porządek dzisiejszej sesji - tutaj.

09:07 Przewodnicząca Bogusz otworzyła obrady.

09:10 Radni przyjęli protokoły z kilku poprzednich sesji.

09:13 Odczytywana jest informacja z realizacji budżetu Gminy Miasta Radomia za I półrocze 2019 roku.

09:20 Na mównicy skarbnik miasta.

09:27 Czas na informację prezydenta o stanie realizacji inwestycji: Radomskie Centrum Sportu, aleja Wojska Polskiego oraz trasa N-S.

09:27 - Proszę o rozszerzenie tego punktu o budowę parkingów przy Fabryce Broni, o których ostatnio zrobiło się głośno, a chciałbym, aby wszyscy poznali stanowiska miasta w tej sprawie - powiedział prezydent Witkowski.

09:29 Na mównicy wiceprezydent Konrad Frysztak.

09:31 Na początek Radomskie Centrum Sportu. Ponownie zaczynamy od historii dot. tej inwestycji, czyli firm ROSA/Maxto, które dawno już temu zeszły z placu budowy.

09:33 Prezentowane są wnętrza hali, z których wynika, że w tym przypadku, do zrobienia jest naprawdę niewiele i w miarę szybko wykonawca, jeśli wejdzie na plac budowy, powinien dokończyć tę budowę.

09:35 - Na budowie stadionu, do wykonania zostało około 50% prac - poinformował wiceprezydent Frysztak.

09:37 - Odwołanie jest na etapie rozpatrywania. Dziś RIO podejmie decyzję w tej sprawie - dodał wiceprezydent. Chodzi tu o odwołanie jednej z firm ws. przetargu na dokończenie budowy RCS.

09:44 Jeśli chodzi o budowę trasy N-S, I etap został już zakończony, na drugi podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę ponad 1,5-kilometrowego odcinka drogi, natomiast w połowie października będzie przetarg na budowę III etapu trasy N-S.

09:47 Ws. alei Wojska Polskiego: Prace budowlane idą dobrze. Termin (wrzesień 2020) nie jest zagrożony - poinformował wiceprezydent.

10:03 Ws. parkingów przy FB: - Jeśli na etapie warunków zabudowy, inwestor wskazuje, że zabezpieczy 90 miejsc parkingowych, to nikt w to nie uwierzy, że te 90 miejsc zabezpieczy funkcjonowanie całego tego budynku. My, jak wszystkim, wskazaliśmy 2 miejsca parkingowe na 100 metrów. Nie wyobrażam sobie, że przy Fabryce Broni, przy tych wąskich uliczkach, stworzymy mordor. Wykonawca wskazał wyłącznie 90 miejsc. My wskazaliśmy 2 na 100 m. Decyzja została zaskarżona nie przez miasto, a przez inwestora do SKO. Stałą się rzecz niespotykana, bo uchylono decyzję w części, usuwając wyłącznie zapis o miejscach parkingowych. Mógłby więc powstać budynek z żadnym miejscem parkingowym, a my do tego nie możemy dopuścić. Nie mogliśmy pozwolić na to, żeby powstał budynek bez miejsc parkingowych. Zaproponowaliśmy współpracę ARP, abyśmy wspólnie przeprojektowali te uliczki i je wykonali. Do FB powinny prowadzić odpowiednie drogi i powinna być odpowiednia liczba parkingów. Wskazaliśmy, aby kupić nieruchomości, które ARP mogłaby wykorzystać do parkingów. Ja również zaproponowałem ARP, że wycofam skargę z NSA, pod warunkiem, że wskazane zostaną nieruchomości, a ARP będzie posiadało prawo własności do wybudowania parkingów. Nie możemy pozwolić na to, żeby nie było miejsc parkingowych. Wskazaliśmy możliwości, drogi dojścia, pomagamy ARP - pokazaliśmy, jak to zrobić, teraz piłka jest po ich stronie. Ponadto prezydent Witkowski ma jutro spotkanie z przedstawicielami ARP - mówił wiceprezydent Frysztak.

10:05 W sprawie parkingów przy FB, dwóch radnych PiS, zorganizowało w poprzednim tygodniu konferencję, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

10:11 Była też mowa o Ratuszu, którego rewitalizacja została zakończona. Dariusz Wójcik zapytał jednak, dlaczego miasto zorganizowało dzień otwarty i wprowadziło tam ludzi, jeśli nie ma wszystkich pozwoleń i odbiorów, czym, według przewodniczącego klubu radnych PiS, naraził ludzi na niebezpieczeństwo.

10:13 Radna Pastuszka-Chrobotowicz zapytała, czy według prezydenta, istnieje jakieś niebezpieczeństwo (brak zakończenia inwestycji), co do jednej z tych inwestycji, o których jest dziś mowa.

10:18 Radny Podlewski: Proponuję "okrągły stół" ws. inwestycji dot. Fabryki Broni. Z udziałem przedstawicieli ARP i dziennikarzy.

10:31 W dalszej części dyskusji, było dalej o budowie parkingów, konsultacjach ws. trasy N-S, RCS, ale również, czy wszyscy pracownicy UM, mają zabezpieczone miejsca parkingowe oraz nawet, gdzie by parkowali ludzie, jeśli wybudowanoby Radomskie Centrum Kultury przy parku Stary Ogród. Wiceprezydent Frysztak po raz kolejny podkreślił też, że nie będzie inwestycji ARP, bez miejsc parkingowych oraz, aby ta inwestycja wreszcie poszła do przodu, a nie "dziadowała".

10:40 Prezydent Witkowski: Dziś decyzja RIO ws. Radomskiego Centrum Sportu (...). Jesteśmy chętni na rozmowy z ARP. Ciągle rozmawiamy w tej sprawie, jutro mamy zaplanowane kolejne spotkanie. Myślmy jednak o przyszłości, a każdy wie, że te parkingi są bardzo ważne.

10:42 Dariusz Wójcik: Nie można tak traktować potencjalnych inwestorów, bo ARP zaraz odejdzie z naszego miasta i tyle będzie z tej inwestycji i nowych miejsc pracy dla radomian.

10:44 Interpelacje i zapytania radnych.

10:48 Radny Kaca poprosił o zabezpieczenie pieniędzy na wykonanie świateł na skrzyżowaniu ulic Maratońska/Dębowa w Radomiu, gdyż często dochodzi tam do wypadków.

10:51 Przed rozpatrywaniem projektów uchwał, 10 minut przerwy.

11:17 Przerwa zdecydowanie się przedłużyła...

11:20 Projekt uchwały w sprawie: dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2019 rok.

11:21 Na mównicy skarbnik miasta.

11:23 Wszystkie zmiany można zobaczyć tutaj.

11:39 Było kilka zapytań radnych, a później odpowiedzi prezydentów. My mieliśmy malutkie problemy techniczne, ale na szczęście, wszystko jest już "ok" :) W tym momencie, warto też poinformować, że sesję można oglądać na żywo w internecie - tutaj.

11:40 Projekt został przez radnych przyjęty.

11:42 Teraz projekt uchwały ws. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2019 - 2040.

11:55 W projekcie uchwały dot. WPF-u, jest m.in. trasa N-S i środki potrzebne na budowę kolejnych etapów, w tym ostatniego, etapu trzeciego. W tej kwestii, radny Rejczak powiedział, że trasa N-S miała zostać wybudowana w 2017 albo 2018 roku. Na to wiceprezydent Frysztak powiedział, że o trasie N-S mówi się od około 40 lat, z czego Mirosław Rejczak jest od 30 lat radnym i mógł to wielokrotnie zrobić, a dopiero obecna władza to realizuje...

11:57 Projekt został przyjęty.

12:01 Został również przyjęty projekt uchwały ws. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Krychnowice".

12:05 Podobnie jak projekt uchwały ws. zatwierdzenia projektu „Malucha wsparcie na starcie” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej X Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.1 Kształcenie rozwój dzieci i młodzieży Poddziałanie 10.1.4 Edukacja przedszkolna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 oraz określenia wysokości środków finansowych przeznaczonych przez Gminę Miasta Radomia na realizację tego projektu.

12:11 Obecnie przedstawiany jest projekt uchwały ws. określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych, będących własnością Gminy Miasta Radomia w budynkach przy ul. Trzebińskiego 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, ul. Struga 108, ul. Olsztyńskiej 44, ul. Rapackiego 11 oraz ul. J.Radomskiego 4 w Radomiu.

12:16 Więcej o tym projekcie uchwały, można przeczytać tutaj.

12:18 Radny Gogacz zapytał, czy w interesie miasta jest zarobek na danych budynkach i wpływy do naruszonego budżetu, czy może sprzedaż takich lokali.

12:19 Z kolei radna Pastuszka-Chrobotowicz zapytała, dlaczego dla niektórych cena lokalu mieszkalnego, sprzedawanego jako odrębna nieruchomość w trybie bezprzetargowym, wynosi 60%, a dla niektórych 30%, "od czego to jest zależne?"

12:22 Radni mają też pretensję, co do bonifikaty. Mówił o tym m.in. radny Woźniak, który poinformował, że zagłosuje przeciwko tej uchwale.

12:23 Radny Wójcik poprosił o zdjęcie tego projektu uchwał z dzisiejszych obrad, aby bliżej przyjeć się tej sprawie, opracować zasady.

12:37 Wiceprezydent Frysztak odpowiadał na pytania radnych, ale radny Wójcik kontynuował swoją prośbę o zdjęcie tego projektu uchwały z dzisiejszego porządku obrad.

12:39 Zastępca prezydenta przy okazji pokazał pismo ws. Ratusza, że wszystkie pozwolenia i odbiory były uzyskane, dlatego mieszkańcy mogli zostać zaproszeni na zwiedzanie.

12:40 Dariusz Wójcik: Zajmiemy się tym tematem na spokojnie, bo na dziś, to mogę stwierdzić, że została ona przygotowana pod kogoś... Odsuńmy to w czasie, aby opracować jasne zasady.

12:51 Wszyscy zgromadzeni w sali USC, minutą ciszy uczcili pamięć marszałka seniora, Kornela Morawieckiego, który zmarł dziś w wieku 78 lat.

12:53 10 minut przerwy...

13:08 Obrady zostały wznowione. Projekt ws. określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych, został przez radnych odrzucony.

13:12 Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do Uchwały nr 284/2012 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 27 lutego 2012 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Radomia, został przyjęty.

13:15 Podobnie jak projekt uchwały ws. zmiany podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację przez powiat zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2019 roku.

13:23 Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Programu naprawczego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Radomiu - Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radomiu na lata 2019-2021.

13:26 Wiceprezydent Zawodnik: Nie mamy nic do ukrycia, pokazujemy jak jest. Rada Miejska najczęściej podejmuje decyzje ws. radomskiego szpitala, jednogłośnie. W przypadku pomocy tej placówce, jesteśmy zawsze zgodni. Program naprawczy to obszerny dokument. Są w nim zawarte wszystkie dane dot. sytuacji finansowej i bieżącej informacji, co się dzieje na oddziałach. Chodzi nam o obniżenie kosztów, tak jak jest to możliwe i uzyskanie jak najwyższych przychodów. Bez zwiększenia nakładów finansowych z NFZ, będzie bardzo ciężko wyprowadzić RSS na prostą. To nie tylko przykład radomskiego szpitala, tylko wszystkich szpitali w Polsce. Zadłużenie wzrasta znacząco, a my robimy wszystko, aby szpitalowi pomóc.

13:35 Program naprawczy (obie części) Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, znaleźć można w tym miejscu.

13:40 Na mównicy dyrektor placówki, Marek Pacyna.

13:49 - Musi być podniesiona wycena procedur. Wszystkie usługi drożeją. Koszty działalności rosną szybciej niż przychody, stąd potrzeba programu naprawczego. W większości, nie zależy to od miasta czy szpitala, tylko głównego płatnika, którym jest NFZ. Są też problemy z lekarzami, brakuje kadry medycznej - m.in. mówił dyrektor RSS.

13:50 Program naprawczy dla radomskiego szpitala został przez radnych przyjęty.

13:55 Projekt uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, niepublicznych szkół i placówek oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania.

13:56 Projekt został przegłosowany.

13:59 Przewodnicząca Bogusz podjęła decyzję, że informacja o pracy Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, jak i sprawozdanie delegata Miasta Radomia z posiedzenia Związku Miast Polskich, odbędzie się w późniejszej części sesji. Teraz natomiast sprawy różne i wolne wnioski, tj. informacja prezydenta dot. planowanych działań mających na celu poprawę stanu technicznego ul. Marii Fołtyn.

14:07 Przedstawiciel jednej z firm, która działa przy ul. Marii Fołtyn (w tamtejszej strefie przemysłowej), m.in. powiedział: - Mamy tam 1250 metrów wstydu. Stan ulicy jest fatalny. Nie ma, gdzie parkować, a jeszcze strażnicy miejscy wlepiają mandaty pracownikom firm. To katastrofa wizerunkowa miasta.

14:09 Jest też prezentacja. Widzimy więc zdjęcia, jak wygląda stan wspomnianej wyżej ulicy.

14:14 - Bardzo prosimy o jak najszybsze zrealizowanie projektu, o którym mówimy - mówił przedstawiciel drugiej z firm.

14:20 - Potrzebujemy państwa wsparcia, żeby kolejne firmy zainwestowały na tym terenie. Wiele firm bowiem, po wstępnych rozmowach, zrezygnowały z tego, gdy zobaczyło teren wokół. Prosimy o maksymalne skrócenie budowy, najlepiej tak, aby inwestycja zakończyła się w 2020 roku - dodawali.

14:29 Dariusz Wójcik: Mieszkańcy zgłosili się do nas. Nam zależy, aby rozwiązać ten problem i nie chodzi tu, abyśmy tu się przepychali. Musimy ten temat ruszyć, bo to wstyd dla miasta. Są to zaległości wielu, wielu lat, ale teraz jest czas, aby ten problem rozwiązać.

14:44 Konrad Frysztak: W 2014 roku rozmawialiśmy wraz z prezydentem Witkowskim z przedstawicielami obu firm, które tu się wypowiadali i obaj jednogłośnie stwierdzili, że najważniejszą potrzebą jest budowa ul. Wojska Polskiego i Żółkiewskiego, skąd będzie dojazd do firm, stąd nasza decyzja, co do tych inwestycji. Dokumentację aktualnie robimy, jest ona aktualizowana. Nie zadeklaruje jednak w tym momencie, że ta droga powstanie do końca 2020 roku, gdyż wcześniej swoje prace będzie tam wykonywać gazownia, która nie jest zależna od miasta, a nie wiadomo, czy oni zdążą, a najpierw to co pod ziemią, a dopiero to, co nad ziemią. Dokumentacja wraz z kosztorysem będzie do 29 listopada. Ul. Marii Fołtyn musi powstać i powstanie...

14:45 Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych