W związku z prośbą Dyrekcji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego z 7 września 2020 r. w sprawie możliwości ponownego uruchomienia oddziałów szpitalnych w odroczonym czasie, tj. od 28 września 2020 r. z powodu wskazanej przez szpital konieczności czyszczenia oddziałów w tym fumigacji, likwidacji śluz i przeprowadzenia niezbędnych napraw i remontów, Wojewoda Mazowiecki wyraził zgodę na powyższe. W chwili obecnej W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym dla pacjentów COVID przeznaczone są 282 łóżka, z czego zajętych jest 29 łóżek (zarówno przez pacjentów z koronawirusem, jak i pacjentów z podejrzeniem wirusa).
W stosunku do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, 4 września br. decyzję wydał Minister Zdrowia. Szpital ten będzie miał obowiązek zapewnienia łóżek dla pacjentów z podejrzeniem SARS- CoV-2 do wstępnej diagnostyki. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego, pacjent będzie przeniesiony do szpitala z oddziałem zakaźnym lub CSK MSWiA, jeśli będzie wymagać wysokospecjalistycznych procedur podczas leczenia.
Według nowej, jesiennej strategii walki z koronawirusem przedstawionej przez Ministerstwo Zdrowia lecznictwo szpitalne zostało podzielone na 3 poziomy.
Na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Będą w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce dziewięć:
* 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu
* Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu
* SPZOZ Puławy w Puławach
* Szpital Uniwersytecki w Krakowie Centralny
* Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie
* Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie –Koźlu
* SPZOZ MSWiA w Białymstoku
* Megrez sp. z o.o. w Tychach
* Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu
Do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc.
W poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora.
Natomiast pierwszy poziom obejmie szpitale będące w tzw. sieci szpitali. Takich szpitali, które są w sieci jest w Polsce ponad 600.