Po kilku miesiącach badań, akcji edukacyjnej oraz szkoleń dla lekarzy i pielęgniarek, organizatorzy ogłosili, że przebadano ponad tysiąc pacjentów z województwa mazowieckiego. Wykryto 4 nowotwory regionu głowy i szyi, przeszkolono 153 lekarzy i pielęgniarki.
W spotkaniach informacyjnych uczestniczyło ponad 200 osób, a w najbliższych miesiącach zorganizowane zostaną spotkania dla kolejnych 400 osób. Program będzie realizowany do sierpnia 2019 roku.
Gościem specjalnym spotkania w Radomskim Centrum Onkologii była Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, która mówiła o kampanii #wczesnewykrycietozycie. Lekarze z Radomskiego Centrum Onkologii oraz Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie przedstawili sposoby wykrywania i leczenia nowotworów głowy i szyi. Była również możliwość zapisania się na badania.
„Wspólnie pokonamy raka” - pod takim hasłem Mazowiecki Szpital Bródnowski wraz z Radomskim Centrum Onkologii oraz Mazowieckim Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia realizuje program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest odpowiedzią na bardzo znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi w ostatniej dekadzie. Liczba nowych rozpoznań wzrosła o 25%, tj. z 8 694 do 10 801. Mapy Potrzeb Zdrowotnych, opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, prognozują w latach 2015-2025 wzrost liczby zachorowań na nowotwory głowy i szyi o 10%.
Cele projektu:
- EDUKACJA - upowszechnienie świadomości i wiedzy oraz działań profilaktycznych mogących skutecznie zwiększyć wykrywalność nowotworów głowy i szyi;
- BADANIA PROFILAKTYCZNE wykrywające nowotwory obszaru głowy i szyi;
- WSPARCIE EMOCJONALNE - organizacja spotkań dla chorych i ich rodzin, w celu wsparcia ich powrotu do normalnego życia.
Głównym celem projektu jest objęcie grupy docelowej 10 000 mieszkańców województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego bezpłatnymi świadczeniami zdrowotnymi w ramach profilaktyk. Grupą docelową są osoby w wieku produkcyjnym, będące w grupie podwyższonego ryzyka w wieku 40-65 lat, tj.: są wieloletnimi palaczami, nadużywają alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak:
1. pieczenie języka,
2. niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
3. ból gardła,
4. przewlekła chrypka,
5. guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,
6. ból w trakcie jedzenia oraz problemy z przełykaniem.