Jak wiadomo Wodociągi Miejskie odgrywają wiodącą rolę w przygotowaniu i realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych i modernizacyjnych dotyczących ujęć wody pitnej, jej jakości i oczyszczalni ścieków. Uczestnictwo w Programie LIFE znacznie jednak rozszerzyło wachlarz inwestycji tej spółki miejskiej.
Realizacja projektu unijnego pn. „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę ściekową w przestrzeni miejskiej Radomia” zbliża się do finału. Radom jest jedynym miastem w Polsce, które otrzymało unijne wsparcie wartości 5,8 mln euro. Główne zadanie realizowane jest na zalewie Borki i w jego sąsiedztwie.
Podczas wrześniowej konferencji prasowej, Prezes Wodociągów Miejskich, Leszek Trzeciak, przypomniał, że bardzo ważnym zadaniem tego projektu jest gruntowny remont jazu, oczyszczenie i odmulenie dna zalewu wraz z korytem rzeki Mlecznej, budowa przepławki dla ryb oraz wykonanie wielu innych urządzeń czyniących ten zalew przyjaznym dla żyjącej w nim fauny i flory. Roboty te ma do końca lutego 2021 wykonać Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych z Sandomierza.
Dążąc do zatrzymania w Radomiu i jego sąsiedztwie wód opadowych, projekt zakłada urządzanie zlewni wody o różnej pojemności na dopływach Mlecznej, Cerekwiance oraz potokach i strugach przepływających przez miasto. Zbiornik retencyjno-rekreacyjny będzie budowany nad Potokiem Północnym, w sąsiedztwie ulicy Olsztyńskiej. Wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie przetargu.
Anna Prokopowicz, rzeczniczka prasowa Wodociągów Miejskich poinformowała, że ta spółka miejska realizuje obecnie ważny program modernizacji i rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej. Przedstawia on wartość około 34 mln zł (bez VAT). Dwa z trzech zadań, mają być ukończone do 14 października 2022 r.
Pierwsze obejmuje roboty w ulicach: Kwiatkowskiego, Granicznej, Fabrycznej, Błotniej, Niemcewicza i Białej. Zadanie drugie dotyczy budowy i modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej w ul. Dąbrowskiego i Słowackiego. Zadanie nr 3 to budowa i modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej w ul. Kośnej, Makowskiej, Hożej i Konopnickiej. Termin zakończenia już rozpoczętych prac to 14 kwietnia 2022 r.
Wykonawcą wszystkich robót jest firma JADEX, z którą umowa została podpisana 14 października 2020 r. W ramach robót będzie wymieniona sieć wodno-kanalizacyjna oraz dobudowane zostaną nowe przyłącza obsługujące prywatne lokale mieszkańców Radomia.
Roboty drogowe w Radomiu, w tym wodno-kanalizacyjne, od maja br. w rejonie ulic Przelotnej, Górnej i Średniej wykonuje firma Inżynieria Rzeszów. Chodzi o modernizację i rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, w tym kanalizacji deszczowej. Termin realizacji umowy wartości ponad 11,5 mln zł upływa 3 XI 2021 r.
Inżynieria Rzeszów dokonuje też przebudowy ulicy 25 Czerwca, wymieniając także na nową infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną. Firma zakończyła właśnie modernizację odcinka między ulicami Waryńskiego i Sienkiewicza. W ulicy Zacisze prowadzone są roboty przygotowujące jej jezdnię do asfaltowania. Dalsze roboty zostaną poprzedzone rozpatrzeniem propozycji zgłoszonych w konsultacjach społecznych.