Zgodnie z podpisaną wcześniej umową z wyłonionym w przetargu wykonawcą - konsorcjum firm Zakładem Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza oraz Inżynierią Wodną Końskie s.c. - wykonawca przystąpił do realizacji zadania.
Jak już pisaliśmy, jest to inwestycja w ramach Programu Life, której celem jest poprawa jakości wody i bioróżnorodności oraz zminimalizowanie przepływów w Potoku Północnym. Wybudowany zostanie zbiornik przeciwpowodziowy pełniący funkcje retencyjne.
- Powstanie on między torami kolejowymi a ulicą Olsztyńską. Głównym celem tego zadania jest poprawa jakości wody i zminimalizowanie przepływów w Potoku Północnym - mówi Michał Zdybiewski, specjalista ds. projektu Life w Wodociągach Miejskich.
Dodajmy, że wykonawca prac od momentu podpisania umowy ma rok na wybudowanie zbiornika.
Przypomnijmy, że Radom jest jednym z pierwszym miast w Polsce i Europie, który próbuje rozwiązać problem globalnych zmian klimatu i nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Miasto realizuje projekt adaptacji do zmian klimatu w ramach unijnego programu LIFE.
Realizacja projektu unijnego pn. "Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę ściekową w przestrzeni miejskiej Radomia" zbliża się do finału. Radom jest jedynym miastem w Polsce, które otrzymało unijne wsparcie wartości 5,8 mln euro. Główne zadanie realizowane jest na zalewie Borki i w jego sąsiedztwie, ale Wodociągi Miejskie przeprowadziły też szereg innych zadań, tj. chociażby budowy i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.