Zgodnie z podpisaną wcześniej umową, z wyłonionym w przetargu wykonawcą - konsorcjum firm Zakładem Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza oraz Inżynierią Wodną Końskie s.c., wykonawca przystąpi do realizacji tego zadania.
Na początku będą trwały prace przygotowawcze w terenie, takie jak przygotowanie placu budowy, inwentaryzacja, pomiary geodezyjne oraz wycinka drzew i zakrzaczeń. Dopiero w kolejnym etapie wykonawca przystąpi do budowy nowych odcinków przekładanych sieci: kanalizacji sanitarnej, gazowej i elektrycznej, a następnie do rozbiórki starych odcinków sieci kolidujących z budową zbiornika zalewowego.
Kolejnym etapem będą zasadnicze prace ziemne związane z kształtowaniem terenu pod polder oraz budową konstrukcji piętrzących.
Na realizację całego zbiornika przeciwpowodziowego od rozpoczęcia prac budowlanych wykonawca będzie miał 9 miesięcy.
Przypomnijmy, że Radom jest jednym z pierwszym miast w Polsce i Europie, który próbuje rozwiązać problem globalnych zmian klimatu i nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Miasto realizuje projekt adaptacji do zmian klimatu w ramach unijnego programu LIFE.
Realizacja projektu unijnego pn. "Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę ściekową w przestrzeni miejskiej Radomia" zbliża się do finału. Radom jest jedynym miastem w Polsce, które otrzymało unijne wsparcie wartości 5,8 mln euro. Główne zadanie realizowane jest na zalewie Borki i w jego sąsiedztwie, ale Wodociągi Miejskie przeprowadziły też szereg innych zadań, tj. chociażby budowy i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.
Jeśli zaś chodzi o zalew na Borkach, to już w czerwcu informowaliśmy, że woda jest przydatna do kąpieli. To efekt zakończenia prac właśnie w ramach projektu LIFE na zbiorniku i stawach kolmatacyjnych.