- To historyczny sukces, jeśli chodzi o pozyskiwanie unijnych pieniędzy dla Radomia, a państwo jesteście prawdziwymi bohaterami tych starań - mówił prezydent Radosław Witkowski, dziękując pracownikom Wodociągów Miejskich.
Zakres planowanych prac jest największy w porównaniu do dwóch poprzednich etapów. Pierwsze roboty już ruszyły, zakończenie ostatnich zaplanowano na 2022 r. Łączna długość wszystkich sieci objętych projektem jest rekordowo duża i wynosi 211 km.
Podziękowania dla parlamentarzystów
- Dzięki tej ogromnej inwestycji, będziemy mieli w naszym mieście jeszcze lepszą wodę i zmniejszy się awaryjność. Włączymy też do sieci wodno-kanalizacyjnej kolejne dzielnice Radomia. Dziękuję wszystkim, w tym parlamentarzystom, radnym i społecznikom, którzy wsparli starania o unijne wsparcie tego projektu - dodał prezydent.
- Przed laty, gdy zaczynaliśmy pierwszy etap i drugi, zwracałem się o pomoc w lobbowaniu do pana posła Witkowskiego, przedstawiciela partii rządzącej, teraz - taka kolej rzeczy - rozmawiałem z parlamentarzystami PiS. Chciałbym im serdecznie podziękować, głównie posłowi Wojciechowi Skurkiewiczowi, który szczególnie mocno się angażował - powiedział Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich.
Projekt obejmuje w sumie 217 zadań inwestycyjnych, które będą realizowane w kilkunastu dzielnicach miasta, m.in. w Śródmieściu, na Plantach, Południu, Michałowie, Starym Mieście, Glinicach, Dzierzkowie, Obozisku, Ustroniu, Prędocinku, Żakowicach, Halinowie, Kapturze, Godowie czy Młodzianowie. Planowana jest budowa 32,1 km oraz modernizacja 68,5 km kanalizacji sanitarnej, budowa 13,1 km kanalizacji deszczowej oraz budowa 32,9 km i modernizacja 26,7 km sieci wodociągowej. Miejska spółka zamierza też zmodernizować wybrane stacje uzdatniania wody.
Wkrótce ruszą roboty przy ul. Struga
- To bardzo ambitny, ale też trudny projekt z uwagi na duże rozproszenie zadań. Zależy nam na tym, aby zlikwidować „białe plamy” na mapie naszego miasta. Część zadań objętych projektem już jest realizowana, a teraz, gdy mamy już podpisaną umowę będziemy się rozpędzać i przystępować do kolejnych - mówi prezes Trzeciak.
Obecnie prace są prowadzone m.in. na ulicy Porucznika Ostrego, Okrężnej, Drzymały i Ludwinowskiej. Trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnych robót, najbliższe realizacji są przy ul. Struga, już nawet w grudniu, m.in. ze względu na budowę Radomskiego Centrum Sportu. W przyszłym roku prace będą prowadzone również na ulicach: Wernera, Wolanowskiej, Zubrzyckiego, Tochtermana, Krakowskiej, Zbrowskiego, Szklanej, Kolberga, Jaracza, Solskiego, Osterwy Bogusławskiego, Broni, Kośnej, Granicznej i Folwarcznej. Od 2019 planowane są roboty w centrum miasta na ulicach Narutowicza i 25 Czerwca. - Ale na pewno po otwarciu odcinka trasy N-S - powiedział Leszek Trzeciak.
A co z cenami wody?
Prezes Wodociągów Miejskich zapytany, czy tak ogromna inwestycja nie spowoduje podwyżek cen wody, stwierdził: - Nie przewidujemy w trakcie realizacji inwestycji zmian, które mieszkańcy by odczuwali. Ta inwestycja, przez najbliższe lata na pewno nie będzie miała wpływu na ceny wody.
Szczegóły inwestycji zaprezentował Dawid Zwierzyk, zastępca kierownika Działu Zarządzania Funduszami Unijnymi Wodociągów Miejskich. Podkreślił, że radomski projekt wodociągowo-kanalizacyjny jest trzecim największym w Polsce, po Warszawie i Poznaniu. III etap jest też najkosztowniejszy - 304 mln zł netto (211 km sieci) - II zamknął się kwotą 249 mln (167 km), a pierwszy 209 mln zł (75 km). Więcej na wideo poniżej.
Wypowiedzi polityków PiS o projekcie tutaj.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>