Krew jest lekiem ratującym życie, stosowana jest u chorych, u których nie ma możliwości zastosowania alternatywnego leczenia. Czerwony płyn równie potrzebny jest ofiarom wypadków, które w wyniku nagłych zdarzeń utraciły krew niezbędną do życia.
Celem organizowanej akcji jest pomoc w ratowaniu życia ludzkiego poprzez łagodzenie deficytu krwi w placówkach leczniczych i bankach krwi, szczególnie potrzebnej podczas obowiązującego w kraju stanu epidemii. Dzielenie się krwią to przekazywanie daru życia.
Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej, chętnie włączają się w akcje krwiodawstwa, podkreślając, że ten bezinteresowny gest daje nie tylko ogromną satysfakcję, ale przede wszystkim staje się bezcennym darem dla tych, którzy go potrzebują. Dla wielu funkcjonariuszy mobilny punkt krwiodawstwa ustawiony przed jednostką stał się motywacją do oddania krwi po raz pierwszy, wiele z tych osób deklaruje, że będą kontynuowały honorowe krwiodawstwo.
Akcje krwiodawstwa organizowane w jednostkach to tylko namiastka pomocy niesionej przez honorowych krwiodawców w mundurach. W szeregach Służby Więziennej tysiące honorowych dawców krwi regularnie dzieli się płynem ratującym ludzkie życie. W wielu jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej funkcjonują Kluby Honorowych Dawców Krwi, również w Areszcie Śledczym w Radomiu, zrzeszające funkcjonariuszy, którym na sercu leży niesienie pomocy osobom potrzebującym - ofiarom wypadków i przewlekle chorym.
Do udziału w akcji krwiodawstwa zgłosiło się 44 osoby, do oddania krwi zakwalifikowało się 39 - zebrano 17,5 litra życiodajnego płynu.