- Projekt o nazwie: „Poznaj nas bliżej” jest dedykowany mieszkańcom Radomia, którym chcemy przybliżyć naszą ponad 90-letnią historię. Mamy zamiar przedstawić się radomianom i pochwalić naszymi obiektami, zarówno tymi historycznymi, jak i tymi z najnowszą technologią w produkcji wody i oczyszczaniu ścieków. Jednym słowem, całe przedsięwzięcie to Historia-Dom-Obiekty, które wiąże każda kropla wody przepływająca przez Radom - mówi prezes zarządu Wodociągów Miejskich w Radomiu, Leszek Trzeciak .
- Logiem promującymi projekt jest przysłowiowa szklanka wody, która jest zapisana w naszej historii i kulturze jako odruch ludzkiej normalności i życzliwości. To gest serdecznego powitania, a także symbol codziennej potrzeby - dodaje wiceprezes firmy, Jakub Kolecki.
Projekt „Poznaj nas bliżej” związany jest z historią Wodociągów Miejskich, zabytkowymi budowlami sieci oraz obiektami z najnowszą technologią pozyskiwania wody do picia i oczyszczania ścieków. Ma głównie na celu odkrycie szczególnych miejsc związanych ze strategicznymi sieciami i budowlami podziemnymi, które służą miastu i jego mieszkańcom, zapewniając wysoki komfort i bezpieczeństwo codziennego życia w aspekcie zaopatrzenia w wodę.
Zaplanowano, że na każdej z eksploatowanych sieci, czyli wodociągowej, kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej, zostaną wskazane po trzy znaczące, ciekawe czy zabytkowe miejsca, które w różnej formie prezentacji zostaną udostępnione do zwiedzania. 3x3=9 to symboliczne nawiązanie, do ponad 90-letniej historii Wodociągów Miejskich w Radomiu. Pierwsze obiekty mają być dostępne już na przełomie wiosny i lata przyszłego roku. Projekt jest realizowany w ramach funduszy unijnych uzyskanych z Funduszu Spójności na realizowanie projektu pn. „Modernizacja i rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Radom”.
Trwające teraz prace budowlane w ramach III etapu tego projektu skupione są głównie w obrysie „starego” Radomia, w granicach miasta z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecnie obszar całego miasta opleciony jest sieciami wodociągową i kanalizacyjną. Każdy z nas poza codziennym korzystaniem z wody i odprowadzaniem ścieków, podczas przemieszczania się przez miasto, co najmniej kilkadziesiąt razy dziennie przechodzi, bądź przejeżdża nad różnymi przewodami wod.-kan., w tym nad tymi magistralnymi o bardzo dużych przekrojach i średnicach. Łączna długość sieci wod.-kan. w mieście osiągnęła już prawie 850 km wodociągów i ok. 1500 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej.
Początki sieci kanalizacyjnej w mieści datują się na 1846 rok (pierwsza drewniana rura kanalizacyjna całkowicie zakryta w gruncie, długość ponad 2 km), a pierwszy wodociąg miejski oddano do użytku w 1927 roku. Niektóre magistralne odcinki sieci kanalizacyjnej wybudowane po odzyskaniu niepodległości do czasu II wojny światowej, przetrwały do dzisiaj i w dalszym ciągu dobrze służą miastu.
Zdaniem zarządzających firmą, właśnie takie obiekty wymagają szczególnej troski i należnego im przypomnienia, a są to niekiedy prawdziwe perełki sztuki murarskiej i kamieniarskiej. Na niektóre z nich i te inne znaczące w gospodarce wodno-ściekowej, zarząd firmy chce zwrócić uwagę mieszkańców poprzez ich bezpośrednie pokazanie w terenie i rzucenie wiązki światła z informacją o ich historii.
Projekt „Poznaj nas bliżej” jest na etapie konsultacji, ustaleń technicznych przed ostatecznym wyborem dogodnego miejsca i formy prezentacji konkretnego obiektu. Wybrane obiekty mają być w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych, bezpiecznych komunikacyjnie, sprzyjających rekreacyjnemu przebywaniu na wolnym powietrzu, spacerom bądź rowerowym wycieczkom i przejażdżkom.
- Sieć kanalizacji deszczowej chcemy pokazać w trzech miejscach na wybudowanym przed wojną, tak zwanym kanale „Ulenowskim”, który na odcinku wzdłuż ulicy Prażmowskiego od skrzyżowania z ulicami Czachowskiego i Słowackiego do ulicy Traugutta, został wybudowany z kamienia, ma przekrój dzwonowy o znacznych rozmiarach, jest szeroki na 1,75 m, a wysoki na ponad 1,50 m - informuje wiceprezes Kolecki i wyjaśnia: - Obiekt przylega do znanej w całym Radomiu alei kasztanowej położonej wzdłuż traktu zwanego dawniej Podjazdową. Właśnie tam, w okolicach obecnie budowanego odcinka trasy N-S, przy estakadzie na skrzyżowaniu ulic Beliny-Prażmowskiego/Słowackiego/Czachowskiego i torów PKP, zamierzamy udostępnić zwiedzającym, fragment tego kanału z możliwością oglądania go od środka.
Drugi obiekt na trasie tego kanału, to ulokowana w parku Planty, znacznych rozmiarów komora. To miejsce szczególne dla kanału „Ulenowskiego”, bo jego przesklepienie dało możliwość i było początkiem powstania parku Planty. Ciekawie ma się też prezentować się ostatni obiekt, a mianowicie jego ujście kanału do Mlecznej, które również wypada w otoczeniu miejskiej zieleni, w samym sercu parku Stary Ogród. Warto dodać, że w ramach innego, wcześniej rozpoczętego projektu LIFE, ciekawie zagospodarowane zostanie koryto Mlecznej, której dalszy bieg - od parku w Starym Ogrodzie - będzie mógł być ciekawą alternatywą dla chcących kontynuować wycieczkę.
- Chcemy przybliżyć sieć wodociągową radomianom poprzez wypromowanie pierwszego, a zarazem historycznego dla niej odcinka, który dał początek zasilenia miasta w wodę zdatną do picia. Jest to magistrala wody surowej wiążąca miejsca jej czerpania w zespole trzech studni głębinowych, które zlokalizowane są wzdłuż Potoku Północnego na odcinku od ul. Chrobrego do ul. Struga, transmitując wodę do pierwszej przedwojennej stacji pomp, która znajduje się przy obecnej ulicy 25 Czerwca - tłumaczy prezes Trzeciak.
Pierwsza powojenna Stacja Uzdatniania Wody znajduje się przy ul. Warszawskiej, znana pod nazwą „Obozisko”. Została oddana do eksploatacji w 1952 r. i jest zasilana z pobliskich dwóch ujęć głębinowych.
Warto zwrócić uwagę, że "ścieżka" edukacyjno-historyczna jest dogodnie położona - samo centrum miasta w otoczeniu cieku wodnego i zagospodarowanej zieleni ze ścieżkami pieszymi i rowerowymi. Strudzeni będą mieli możliwość, żeby przysiąść na znajdującej się w pobliżu ławce i „wsłuchać się” w szum płynącej blisko wody.
Sieć kanalizacji sanitarnej ze względu na pełnioną funkcję, jest najtrudniejsza do przyjaznego pokazania, Wodociągi Miejskie mają jednak i na to ciekawe propozycje. Prawie wszystkie ścieki powstałe na obszarze całego miasta poniżej odcięcia jego północnej strony przez ul. Żółkiewskiego i ul. Kozienicką, „spotykają” się przy rondzie „warszawskim”, żeby dalej popłynąć do oczyszczenia na teren oczyszczalni w „Lesiowie”. Magistrala prowadząca wytworzone przez nas nieczystości to dużej średnicy kolektor sanitarny zlokalizowany w pobliżu osiedla mieszkaniowego Michałów, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie i osiedla domków jednorodzinnych powyżej ulicy Aleksandrowicza. Trasa kolektora prowadzi przez odkryte tereny zielone.
- Na tym obiekcie chcemy wycieczkowiczom zaprezentować dwa ciekawe miejsca, jedno w obwałowaniu, drugie w gruncie niedaleko lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Sanitarnego obsługującego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny - mówi wiceprezes Klecki. - Wytrwałych na trasie tej wycieczki zapraszamy do miejsca szczególnie interesującego, położonego u zbiegu ul. Józefowskiej i ul. Vietha. To pierwsza w mieście przepompownia ścieków, która działa nieprzerwanie od czerwca 1994 roku i należy do pierwszych tego typu obiektów powstałych w naszym kraju. Ciekawe jest też to, że nieopodal zalega w gruncie wybudowany w 2007 roku nowy kolektor sanitarny o średnicy 1,6 m, a tuż obok odpoczywa wyłączony z użytkowania stary kolektor sanitarny o średnicy 1,8 m.
Jest bardzo możliwe, że oba obiekty zostaną fragmentarycznie odsłonięte i będą pokazane, żeby przybliżyć oglądającym ich znaczące gabaryty. Dla przybliżenia zainteresowanym obiektów i miejsc dedykowanych do ich prezentacji w terenie, zostały już przygotowane prezentacje graficzne naniesione na lotnicze zdjęcia miasta Radomia z datą aktualności na sierpień 2017 r.
- Całemu projektowi przyświeca przede wszystkim idea historyczno-edukacyjna, dedykowana szczególnie dla najmłodszych, wśród których firma upatruje potrzebnych i godnych następców dotychczasowych kadr swoich pracowników - przekonują nasi rozmówcy.