Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

''Pozbawiony propagandy''. Urząd Miejski wydał komunikat ws. komentarzy o informatorze inwestycyjnym

UM Radom, red. K.S. 2014-09-12 12:24:00

Urząd Miejski wydał komunikat w sprawie komentarzy jakie wzbudził wydany przez maisto informator pt. "2007-2014 inwestycje miejskie w perspektywie unijnej. Rozwijamy Radom". Komunikat przedrukowujemy w calośći" 

Wydany przez Urząd Miejski (informator - dop. redakcji) zawiera pozbawione komentarza dane o zrealizowanych w mieście inwestycjach i innych istotnych przedsięwzięciach. Dane te zawierają wyłącznie informacje o przedmiocie działań i ich kosztach, ewentualnie zdjęcia. Wydawnictwo jest czysto faktograficzne, pozbawione jest cech zarzucanej mu „propagandy”, czyli rozpowszechniania określonych poglądów, idei, haseł.

Z faktami niewątpliwie trudno dyskutować, zaś pogardę okazaną  dorobkowi miasta ostatnich lat przez symboliczne wyrzucenie publikacji do kosza pozostawiamy ocenie mieszkańców.

W kwestii deprecjonowania wartości, jaką jest stworzenie w Radomiu w latach 2007-2013 około 1000 nowych miejsc pracy warto podać szerszy kontekst. Mianowicie, w tym czasie w Polsce stopa bezrobocia wzrosła z 11,2% (2007 rok) do 13,9% (luty 2014). Tendencja odwrotna w Radomiu i powstanie nowych miejsc pracy to w takich warunkach duże osiągnięcie. Jak duże – z pewnością wie każdy, kto stworzył  takie miejsce i każdy, kto dzięki temu zyskał zatrudnienie.

Pojawia się także populistyczny i mocno zagmatwany zarzut odnośnie  zwiększenia w tym czasie liczby urzędników, co oznaczać ma mniej miejsc pracy, bo jedno stanowisko w urzędzie zabiera jakoby  kilka miejsc pracy w sektorze prywatnym. Skąd takie dane i na czym opierają się podobne wywody – pozostaje tajemnicą autora owej wypowiedzi, więc trudno je ocenić inaczej, niż jako demagogię.

Tym niemniej w odniesieniu do wzrostu zatrudnienia w Urzędzie Miejskim, warto zestawić następujące dane: zatrudnienie w UM na koniec 2007 roku wynosiło 703 osoby, na koniec 2013 roku – 731 osób. Nie jest to różnica drastyczna. Jednocześnie, w tym czasie powstał w Urzędzie np. Wydział Funduszy Unijnych, który prowadzi proces wnioskowania o środki unijne. Celowość funkcjonowania takiej komórki w urzędzie, wobec ponad pół miliarda pozyskanego dla miasta dofinansowania, nie podlega dyskusji. Systematycznie rozbudowywaliśmy system monitoringu miejskiego, którego skuteczne działanie – a tylko takie ma sens - wymaga całodobowej obsługi, a więc  też automatycznie pociąga za sobą zwiększenie  liczby pracowników zatrudnionych w systemie trzyzmianowym, włącznie z dniami świątecznymi. Urząd został też np. ustawowo zobligowany do przejęcia obsługi systemu gospodarki odpadami komunalnymi, co spowodowało konieczność utworzenia referatu wymiaru opłaty. Aktywność działania samorządu odzwierciedla się też np. w liczbie postepowań prowadzonych w trybie zamówień publicznych: o ile w roku 2007 było ich 458, to w 2012 ich liczba sięgnęła 2265. Praca taka wymaga dodatkowych wykwalifikowanych pracowników. To tylko nieliczne przykłady mające wpływ na liczbę urzędników.

Co do kwestionowania celowości funkcjonowania Straży Miejskiej: to przede wszystkim Straż Miejska podejmuje interwencje zgłaszane przez pracowników monitoringu miejskiego. Na przykład, w pierwszym półroczu tego roku Policja podjęła 418 interwencji, aStrażMiejska – 1867.

I nie były to interwencje związane ze ściganiem – wedługużytegookreślenia– „mafii koperkowej”, ale związane z np. nagłymi zasłabnięciami ludzi na ulicy, wandalizmem lub rozbojami.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych