Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej". Tekst roty odczytał marszałek senior Antoni Macierewicz. Po raz pierwszy ślubowanie składali: Agnieszka Górska i Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości oraz Konrad Frysztak z Koalicji Obywatelskiej. Po raz szósty czynił to Marek Suski (PiS), po raz piąty Mirosław Maliszewski (PSL), po raz czwarty Joanna Kluzik-Rostkowska (KO) i Dariusz Bąk (PiS), a po raz drugi Anna Kwiecień oraz Andrzej Kosztowniak z PiS.
Radosław Fogiel po pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji powiedział m.in.: "Ostentacyjny brak braw z części ław sejmowych, gdy prezydent Andrzej Duda mówi o polskiej suwerenności, jest po prostu niesmaczny" czy "Jeśli jedna z posłanek podczas wystąpienia marszałka-seniora Antoniego Macierewicza, krzyczy: - zacytuję - "kończ chłopie", to nie licuje to z powagą Sejmu...".
Z kolei Konrad Frysztak stwierdził, że orędzie prezydenta RP Andrzeja Dudy było raczej wyważone i spokojne, choć bardzo ogólne i już rozpoczynające kampanię wyborczą. Ponadto były wiceprezydent Radomia napisał: - Niestety nie można tego samego powiedzieć o wystąpieniu marszałka - seniora, Antoniego Macierewicza. Zdaję sobie sprawę z tego, że Antoni Macierewicz ma piękną kartę opozycjonisty w czasach PRL. Wiem doskonale, że był współtwórcą Komitetu Obrony Robotników, który to pomagał m.in. represjonowanym bohaterom Radomskiego Czerwca 76. Jednak w przemówieniu marszałka - seniora wróciły stare demony: agenci, teorie spiskowe i dzielenie Polaków. Sam wybór Antoniego Macierewicza na marszałka - seniora oceniam negatywnie, przede wszystkim jako radomianin. To Antoni Macierewicz jako minister obrony narodowej obiecywał budowę w Radomiu siedziby PGZ. To również były minister nie zgodził się na zakup śmigłowców Caracal, których podzespoły miały być produkowane w Radomiu. Dzięki temu w mieście powstałoby kilkaset nowoczesnych i dobrze płatnych miejsc pracy. Niestety, z tych obietnic i planów nic nie wyszło.
Poseł Agnieszka Górska była natomiast gościem środowej "Mocnej Rozmowy" w Radio Radom, w którym mówiła m.in., jak zadbać o region radomski w Sejmie. Więcej:
Joanna Kluzik-Rostkowska przypomniała słowa roty, którą ślubowała już po raz czwarty, jak i wstawiła bardzo dużo zdjęć z koleżankami i kolegami z Koalicji Obywatelskiej. Jedno z nich - poniżej.
Anna Kwiecień w "Kontraście Plus" w Zebrra.tv powiedziała: - Jest to coś takiego, że serce podchodzi do gardła. Z ogromnym wzruszeniem mówi się te słowa, ma się poczucie ogromnej odpowiedzialnośći, a jednocześnie ogromnego wyróżnienia. Cała rozmowa tutaj.
Mirosław Maliszewski z PSL napisał na swoim Facebooku: - Dzięki Państwa zaufaniu, uzyskałem po raz kolejny mandat posła RP. To wielkie wyróżnienie, ale i odpowiedzialność. Państwa mobilizacja i wysoka frekwencja sprawiła, że kolejne 4 lata będę Was reprezentował w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.
Andrzej Kosztowniak powiedział: "Już dziś oficjalnie mogę powiedzieć ze jestem posłem na Sejm IX kadencji. Dziękuję po raz kolejny za każdy oddany na mnie głos, nie zawiodę, obiecuję!".
Jak dowiadujemy się z ogólnopolskich mediów, z Kancelarii Premiera odejdzie Marek Suski - dotychczasowy szef gabinetu premiera Morawieckiego. Lider PiS w regionie radomskim ma zostać zastępcą Ryszarda Terleckiego w klubie parlamentarnym, a dotychczasowe zadania szefa gabinetu może przejąć jeden z młodych polityków kojarzonych z premierem Morawieckim.
Ponadto Dariusz Bąk, który został posłem po raz czwarty, znów będzie głównie zajmował się sprawami dot. polskich leśników.