Obydwoje zwrócili uwagę, że po zmianach UTH i innych uczelni regionalnych nie będzie stać na prowadzenie badań naukowych, ale nie tylko. - Jarosław Gowin chce swoja ustawa sprowadzić nas do epoki Wyższej Szkoły Inżynierskiej, czyli pozbawić UTH prawa habilitowania, a w rezultacie także doktoryzowania. Procedury ewaluacyjne w nowej ustawie powodują, że te prawa będą nam odbierane. Wymaga się wysokich kategorii A+,A, B+ na co naszej uczelni nie stać - powiedziała Anna Białkowska.
- Nie jesteśmy przeciwnikami pana ministra, ale niestety ta ustawa była tworzona z premedytacją tak, żeby sprowadzić ośrodki regionalne do uczelni dydaktycznych. W wyniku tej ustawy UTH przestanie być uczelnią akademicką. Będzie tylko uczelnią świadczącą usługi dydaktyczne, jeżeli w ogóle utrzyma się na powierzchni. Dlaczego? Bo wraz ze wzrostem wymogów dotyczących habilitowania i doktoryzowanie nie idą żadne środki finansowe - stwierdził prof. Szumiata.
Naukowiec zwrócił też uwagę, że na apel w sprawie zmian w projekcie ustawy, spośród wszystkich parlamentarzystów radomskich odpowiedziała tylko Anna Białkowska. - Przypomnijmy, że przewodniczącym Rady Patronackiej UTH jest pan minister Marek Suski. Panie ministrze, czy to nie będzie dla pana wstyd jeśli nasza uczelnia zostanie zdegradowana? - pytała posłanka.
Prof. Szumiata ocenił, że w świetle zapisów ustawy większych problemów mogą się spodziewać wydziały wymagające dużych funduszy na badania, czyli techniczne. - Wydziały o profilu humanistycznym też mają problemy, ponieważ, w nowych algorytmach - już funkcjonujących - bardzo liczy się współpraca z przemysłem, a tym się nie mogą wykazać - powiedział profesor.
Zapis całej konferencji na wideo powyżej.