We wtorek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Radni po raz pierwszy w historii debatowali online.
Jedną z podjętych decyzji była ta dotycząca pomocy dla przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa. - To jedno z tych rozwiązań, które wprowadzamy z myślą o przedsiębiorcach, którzy odczuli negatywne skutki gospodarcze epidemii. Wspierając przedsiębiorców mamy na uwadze konieczność chronienia przed likwidacją miejsc pracy - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Projekt przyjętej przez Radę Miejską uchwały został przygotowany na podstawie zapisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W związku z tym, że przesunięcie terminu płatności nie ma charakteru pomocy publicznej, procedura będzie maksymalnie uproszczona. Wystarczy informacja o pogorszeniu płynności finansowej.
Oprócz tego cały czas przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązań zapisanych w pakiecie "Bezpieczne miejsca pracy". Został on już wcześniej wprowadzony przez miasto w oparciu o dotychczas obowiązujące przepisy. - Wykorzystaliśmy wszystkie możliwości, jakie mają samorządy. Nasza propozycja dotyczy m.in. odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zapłaty podatków lokalnych, a nawet umorzenia zaległości z tego tytułu. Przedsiębiorcy, których dotknęły skutki kryzysu mogą też ubiegać się o obniżenie stawki czynszu dzierżawy nieruchomości należących do gminy. Istnieje też możliwość wystąpienia o odroczenie terminu płatności za wodę. Dodatkowo wstrzymaliśmy pobieranie opłat w strefie płatnego parkowania - wylicza wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Wsparcie podatników w ramach miejskiego pakietu wsparcia ma charakter pomocy publicznej (de minimis). To oznacza, że do wniosku o ulgę w podatku od nieruchomości i w podatku od środków transportowych, należy dołączyć m.in. dokumenty potwierdzające sytuację ekonomiczną czy zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie podatnik otrzymał.
Targowisko "Korej" - przedłużona dzierżawa
Ponadto, decyzją radnych, Spółka "Korej" pozostanie dzierżawcą terenów przy ul. Wernera, Rodziny Winczewskich, Szarych Szeregów i Warszawskiej na kolejne 15 lat. Już wcześniej, w rozmowie z Radom24.pl, prezes Artur Szymański mówił o planowanych inwestycjach - więcej tutaj.
Zapłacimy za worki na śmieci
Na sesji przegłosowano także projekt uchwały, który dotyczył tego, że radomianie zapłacą za dostarczenie worków na odpady segregowane. Miasto z uwagi na problemy wielu rodzin, związanych z pandemią koronawirusa, zrezygnowało z podnoszenia opłat śmieciowych, ale za dostarczenie worków będą musieli już zapłacić mieszkańcy. Dotyczy to głównie właścicieli domów jednorodzinnych. - Te 2 złote, należy potraktować jako rekompensatę w wyniku braku podnoszenia opłat za śmieci - mówił wiceprezydent Zawodnik.
Szpital - informacje
Podczas obrad wiceprezydent Jerzy Zawodnik przedstawił informacje dot. sytuacji związanej z epidemią, jeśli chodzi o Radomski Szpital Specjalistyczny. Więcej w tej sprawie w tym miejscu.