Pierwszym pododdziałem sformowanym w ramach brygady jest batalion lekkiej piechoty z Grójca, to właśnie ochotnicy z tej jednostki w sobotę rozpoczną pierwsze szkolenie podstawowe. Zajęcia będą prowadzone na poligonie w Nowej Dębie. Rozpoczynające się szkolenie jest skierowane do ochotników, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę wojskową. Szkolenie obejmuje 16 dni, a zakończone będzie uroczystą przysięgą wojskową. Pierwsza przysięga w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się 27 maja o godzinie 12:00 na Placu Corraziego w Radomiu. Ostania przysięga w Radomiu, jeszcze armii poborowej, odbyła się w jednostce na Sadkowie w grudniu 2008 r.
Szkolenie to w praktyce będzie obejmowało naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych i strzeleckich. Pierwszego dnia ochotnicy zostaną umundurowani i wyekwipowani. W kolejnych dniach zostaną poddani „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Następne dni obejmować będą wdrożenie elementów zielonej taktyki właściwej dla lekkiej piechoty.
Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia. Ochotnicy posługiwać się będą najnowocześniejszą polską bronią- karabinkiem MSBS Grot. To pierwszy system broni strzeleckiej korzystający z amunicji 5,56 x 45 mm opracowany i wyprodukowany wyłącznie siłami krajowego przemysłu oraz ośrodków naukowych – jest on też w pełni zgodny ze standardami NATO.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. Jej docelowa siedziba ma zostac wybudowana na radomskim Sadkowie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca podczas bitwy w Karbali w Iraku.
Do zadania Wojsk Obrony Terytorialnej należy ścisłe współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.