Radomska inwestycja to dwa siedmiokondygnacyjne budynki, które pomieszczą 124 mieszkania. Zdecydowaną większość z nich, bo aż 60% stanowią te 3-pokojowe o średniej powierzchni blisko 60 mkw. Architekci - czyli warszawska pracownia EMA Studio - starali się wpisać budynki w kontekst architektoniczny, gdyż po drugiej stronie ulicy Tytoniowej znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego. Elewacja jest utrzymana w jasnej, biało-szarej kolorystyce. Fragment jej finalnego kształtu widać już na jednym z bloków.
- Mieszkania będą gotowe w październiku 2021 roku. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2019 roku. Teraz wieszamy wiechę – to jest bardzo ważny moment, czyli zakończenie konstrukcji, a nawet nieco bardziej zaawansowany etap, ponieważ na jednym z budynków jest już widoczna elewacja. Ta inwestycja osiągnęła już blisko 40 procent zawansowania. Pomimo pandemii prace przebiegają bardzo sprawnie dzięki ogromnemu wysiłkowi generalnego wykonawcy i inwestora zastępczego. Cieszę się, że ta inwestycja będzie dostępna dla radomian pod koniec przyszłego roku. Będą to mieszkania wykończone, gotowe do wprowadzenia – podkreślił Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.
Osiedle przy Tytoniowej to wspólne przedsięwzięcie PFR Nieruchomości S.A. i radomskiego samorządu, który wskazał teren dla realizowanej inwestycji. Samorząd będzie pełnił aktywną rolę przy rekrutacji przyszłych najemców. To na nim spoczywa obowiązek opracowania społecznych kryteriów naboru, który zwykle rusza na pół roku przed zakończeniem inwestycji.
- Jesteśmy już gotowi, mamy projekt uchwały, którą w listopadzie skieruję pod obrady Rady Miejskiej. Chcę rozpocząć dyskusję nad kryteriami, które muszą spełnić radomianie, chcący zamieszkać w lokalu wybudowanym w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Chcemy przede wszystkim premiować ludzi aktywnych, ludzi, którzy płacą podatki w Radomiu, jak również ludzi, którzy zawodowo chcą związać swoje losy z naszym miastem – zaznaczył Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Generalnym Wykonawcą inwestycji jest radomska firma Arbud, która pomimo trwającej pandemii prowadzi tę budowę zgodnie z przyjętym harmonogramem.
- Na początku pandemii mieliśmy problem z pracownikami, na szczęście generalny wykonawca w bardzo prężny sposób poradził sobie z tym problemem zapewniając nowe zasoby, nowych podwykonawców. Na początku pojawiania się w naszym kraju COVID 19 i obostrzeń większość pracowników z Ukrainy musiała opuścić nasz kraj, ale generalny wykonawca zapewnił kadrę polską i realizacja nie napotkała na większy problem w postaci opóźnień, dzięki czemu budowa przebiega zgodnie z założeniami terminowymi – przekonuje Paweł Gossa, prezes firmy Investcover, która pełni funkcję Inwestora Zastępczego.
Radom jest drugim samorządem, w którym ruszyła budowa mieszkań w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Pierwsza – w październiku ubiegłego roku – została uruchomiona inwestycja w Mińsku Mazowieckim. W połowie listopada w tej lokalizacji przyjęto kryteria naboru do mieszkań. Na najwięcej punktów mogą liczyć przede wszystkim osoby, które nie posiadają własnego mieszkania, rodziny, które zdecydują się zwolnić lokal komunalny i osoby, które mieszkają i rozliczają się z podatków w Mińsku Mazowieckim. Radni zdecydowali także o premiowaniu rodzin z dziećmi, seniorów, osób niepełnosprawnych i tych, którzy utracili dach nad głową na skutek działania żywiołu.
W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań w budowie w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Dębica, Radom, Mińsk Mazowiecki, Zamość, Łowicz, Świdnik i Toruń. Najbliższe plany inwestycyjne spółki to uruchomienie kolejnych inwestycji w Oławie, Sianowie, Nowym Targu i Zgorzelcu. Wszystkie wymienione projekty są na etapie pozyskiwania Generalnych Wykonawców.