- Zgodnie z zapowiedzią przygotowaliśmy rozwiązania, które mają pomóc radomskim firmom przetrwać ten trudny dla nich czas i uchronić istniejące miejsca pracy. Oczywiście nasze propozycje mogą odnosić się wyłącznie do takich obszarów, które pozostają w kompetencjach samorządu. Na pewno większe pole do działania ma tu rząd, ale my jako samorząd, w miarę naszych możliwości, chcemy tworzyć warunki, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki epidemii - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Procedura ubiegania się o pomoc będzie maksymalnie uproszczona i odbywała się na indywidualny wniosek przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa. Wsparcie podatników ma charakter pomocy publicznej (de minimis). - Chcemy żeby nasze działania ułatwiły funkcjonowanie firm w tym bardzo trudnym czasie. To na czym się skupiamy, to podatek od nieruchomości i czynsz najmu za lokale, które są w zasobie gminy - podkreśla Katarzyna Kalinowska, zastępca prezydenta Radomia.
Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców obejmuje:
1. Umorzenie podatku od nieruchomości i środków transportu na indywidualny wniosek przedsiębiorcy.
- Umorzenie podatku (wyłącznie za 2020 rok) - dla podatników, posiadających zaległości podatkowe wobec gminy za 2020 rok.
2. Odroczenie/umorzenie płatności czynszu najmu lokali, w których gmina jest właścicielem:
- Odroczenie płatności czynszu na okres 3 miesięcy;
- Umorzenie czynszu najmu lokalu.
3. Odroczenie płatności za wodę
Na stronie Urzędu Miejskiego powstała specjalna baza sklepów, oferujących dowóz zakupów do klientów oraz lokali gastronomicznych, które proponują zarówno dowóz, jak i możliwość odbioru osobistego zamówionych dań. Magistrat w dalszym ciągu przyjmuje zgłoszenia sklepów, barów i restauracji, które oferują dowóz zakupów i dań. Plakaty odsyłające do tej listy pojawią się w autobusach komunikacji miejskiej.
Wszelkie informacje można uzyskać w Biurze Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej pod numerem telefonu: (48) 36 20 866.