Dotychczasowe badania i wiedza penitencjarna jednoznacznie wskazują, iż inicjowanie działań pomocowych przez personel więzienia wśród osób pozbawionych wolności, silnie wpływa na kształtowanie wśród nich postaw pożądanych społecznie.
Pod nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej dziesięciu osadzonych z radomskiego aresztu szyje maseczki ochronne w celu ochrony społeczeństwa przed COVID-19. Nie sposób wymienić wszystkich korzyści płynących z realizacji powyższego programu resocjalizacji. Wzrost empatii wśród uczestników programu, wyrobienie szacunku dla pracy człowieka i jego wytworów, wzmacnianie poczucia bycia potrzebnym, nauka szycia, ale przede wszystkim - setki maseczek ochronnych, które za chwilę powędrują do instytucji pożytku publicznego.
Docenianie pracy osób pozbawionych wolności, szczególnie gdy osadzeni pracują dla wspólnego dobra ma duże znaczenie w ich rychłym powrocie do społeczeństwa. Jak podkreślają funkcjonariusze z Aresztu Śledczego w Radomiu, atmosfera panująca podczas realizacji programu i zaangażowanie skazanych dobitnie świadczy o tym, że działania pomocowe na rzecz społeczeństwa mają wartość podwójną - nie tylko dla instytucji pożytku publicznego, ale także - dla samych skazanych.