159 kandydatów nie zostało zakwalifikowanych do żadnej ze szkół. - Nie wynika to jednak z braku miejsc, tylko z decyzji podjętych przez kandydatów podczas tworzenia swojej listy preferowanych szkół. Dokonali oni wyboru najbardziej obleganych szkół, a uzyskana przez nich punktacja była zbyt niska, aby się tam dostać - wyjaśnia p.o. dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Agnieszka Grabska.
Od 13 do 18 sierpnia do godz. 15:00 kandydaci będą mogli potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły, do której zostali zakwalifikowani. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych poznamy 19 sierpnia do godz. 14:00.
W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostali przyjęci do szkół w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, o przyjęciu do tych szkół będzie decydował dyrektor szkoły po 19 sierpnia. Wówczas szkoły, w których nie otworzono oddziałów z powodu braku chętnych, będą miały możliwość ich utworzenia.
Wolne miejsca pozostały we wszystkich typach szkół. Nie wszystkie planowane oddziały udało się uruchomić m.in. w VI LO im. Jana Kochanowskiego, VII LO im. K.K. Baczyńskiego, XII LO z Oddziałami Sportowymi, XIII LO im. Polskich Noblistów, a także w technikach w Zespole Szkół im. Hubala, Zespole Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, w Zespole Szkół Samochodowych oraz w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich. Pojedyncze wolne miejsca są też w wielu innych szkołach ponadpodstawowych.
Przypomnijmy, że w tym roku w trakcie naboru największą popularnością wśród absolwentów szkół podstawowych cieszyły się I LO im. M. Kopernika, II LO im. M. Konopnickiej, IV LO im. T. Chałubińskiego i XI LO Staszica oraz technika w Zespole Szkół Technicznych i Zespole Szkół Elektronicznych, gdzie w związku z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży, miasto wyraziło zgodę na uruchomienie dodatkowego, ósmego oddziału.