Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Nowoczesny sprzęt do dezynfekcji dla szpitala na Józefowie [ZDJĘCIA]

dm 2020-04-29 16:01:00

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzymał nowoczesne urządzenie IVM UV-C MED, które dezynfekuje i sterylizuje pomieszczenia, eliminując wirusy, bakterie, grzyby i pleśń. To dar od Fundacji „Lepsza Jakość Życia”. W dobie walki z koronawirusem to bardzo ważny sprzęt, dzięki któremu pomieszczenia w szpitalu będą wolne od wszelkich wirusów i bakterii.

IVM UV-C MED składa się z 17 lamp, które poprzez emisję promieniowania światła ultrafioletowego UV-C wszelkie wirusy i bakterie są zabijane z powietrza oraz mebli i innych urządzeń znajdujących się w odkażanym pomieszczeniu. Jak wskazuje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wirus przy kontakcie z tego rodzaju światłem zostaje całkowicie inaktywowany. Światło UV-C jest absorbowane przez RNA i DNA wirusa powodując ich skuteczny rozpad. Proces dezynfekcji za pomocą IVM UV-C MED jest szybki - trwa kilkanaście minut.

Fundacja „Lepsza Jakość Życia” podarowała jedno takie urządzenie Mazowieckiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Radomiu, by szybko i skutecznie walczyć z koronawirusem i innymi wirusami oraz bakteriami na terenie szpitala.

- Skonstruowaliśmy urządzenie, które zostanie przekazane do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu pod nazwą IVM UV-C MED, które służy do dezynfekcji promieniowaniem UV-C o specyficznej długości fali 254 nm, które skutecznie dezynfekuje i zabija wszelkie wirusy, bakterie jak także osławionego COVID-a. Jest to urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu nie tylko do placówek medycznych ale także do obiektów publicznych, gdzie musimy przeprowadzić dezynfekcję, co jest najbardziej istotne, szybko, skutecznie i bez używania odczynników chemicznych, które mogłyby spowodować zmiany lub naniesienie innych substancji chemicznych na opakowania, odzież, pościel itd. Metoda dezynfekcji UV-C znana jest od lat. Nasze urządzenie charakteryzuje się tym, że mamy dużą gamę produktów autonomicznych, które same jeżdżą, przemieszczają się, mogą w sposób autonomiczny dezynfekować nam pomieszczenia. Są to urządzenia o bardzo dużej mocy, gdzie dezynfekcja pomieszczenia o powierzchni ok. 30 m2 trwa 15 minut, co usprawnia pracę personelowi medycznemu – tłumaczy Konrad Grzeszczyk Prezes UV-C MED – producent urządzeń.

Jak twierdzi Tomasz Skura, prezes MSS, dezynfekcja pomieszczeń w szpitalu jest potrzebna każdego dnia. Dlatego posiadanie takiego urządzenia pomoże zachować sterylność w szpitalu oraz usprawni pracę jego personelu.

- Dzięki darowiźnie dostaliśmy urządzenie nowoczesne szybkie, drogie w zakupie i za to podwójnie dziękujemy. Szpital jako całość wymaga oczywiście większej ilości takich urządzeń, ale ta jaskółeczka jest już plusem. Potrzebujemy ciągłej, systematycznej sterylizacji powierzchni, nie tylko w czasie epidemii czy w czasie zakażeń wewnątrzszpitalnych, ale potrzebujemy go praktycznie dzień w dzień, bo sytuacje zagrożeń bakteriami czy wirusami w szpitalu są powszechnością. Szpital potem wydaje znaczne ilości pieniędzy na antybiotykoterapię a też zaburza ciągłość leczenia, zmiany miejsc pobytu pacjentów, kohortacji pacjentów, zmiany oddziałów. Takie urządzenie zapewnia nam komfort. Jesteśmy pewni, że w takich pomieszczeniach, w których to urządzenie działa, zachowana jest sterylność mikrobiologiczna.

Zdaniem prof. Adama Kobayashi, kierownika klinicznego oddziału neurologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu wykorzystanie światła ultrafioletowego UV-C jest szczególnie przydatne w czasie walki z koronawirusem.

- Wiemy z własnych doświadczeń i z doniesień, że stężenie wirusa w danym pomieszczeniu ma znaczenie jeśli chodzi o infekcyjność i o ciężkość przebiegu choroby, jeśli ona wystąpi. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli skutecznie i w krótkim czasie dekontaminować pomieszczenia. Będziemy w stanie szybko przywracać te pomieszczenia do używalności dla innych pacjentów. Jest to metoda zalecana przez WHO oraz przez Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce.

Wielką zaletą urządzenia IVM UV-C MED jest szybkość działania. To bardzo ważne w sytuacji potencjalnego kontaktu z pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem.

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kto z pacjentów jest nosicielem, czy jest chory i w momencie, kiedy do nas trafi, możemy go bezpiecznie transportować na oddział zakaźny czy też do szpitala jednoimiennego, a w tym czasie zrobić dezynfekcję, gdyż przy tradycyjnie stosowanych metodach, które do tej pory stosujemy, czyszczenie takiego oddziału trwa kilka dni. Przy pomocy lamp UV-C jesteśmy w stanie to zrobić w ciągu kilku godzin i przystosować do przyjęcia pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa personelu – wyjaśnia prof. Kobayashi.

Jedno takie urządzenie kosztuje prawie 25 tys. zł. Fundacja „Lepsza Jakość Życia” planuje zakup 10 takich sprzętów, by przekazać je do szpitala na radomskim Józefowie. W tym celu na zrzutka.pl została uruchomiona zbiórka. Każdy może pomóc w zbiórce na zakup urządzeń IVM UV-C MED. Wystarczy na portalu wpisać: „Zakup 10 nowoczesnych urządzeń do dezynfekcji i sterylizacji UV-C dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu”.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych