- Zakazy i ograniczenia, które zostały wprowadzone w związku z epidemią uniemożliwiają przeprowadzenie szeregu czynności, w tym np. dokonania oceny projektów przez zespół opiniujący czy organizacji samego głosowania, którego nie chcieliśmy ograniczać do głosowania internetowego - tłumaczy dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.
Zgodnie z nową propozycją, weryfikacja i ostateczna akceptacja projektów przez Zespół Opiniujący miałaby się odbywać w dniach od 22 czerwca do 17 sierpnia, a publikacja listy projektów dopuszczonych do głosowania powinna nastąpić do 24 sierpnia.
Głosowanie na stronie internetowej oraz w mobilnych punktach odbyłoby się w dniach od 31 sierpnia do 20 września. Proponowany harmonogram zakłada ogłoszenie wyników głosowania do 18 października.
- Proponujemy przesunięcie wszystkich terminów o prawie 3 miesiące i zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym, przygotowujemy się do realizacji Budżetu Obywatelskiego. Trzeba jednak także pamiętać, że w Senacie została przedstawiona propozycja zmierzająca do wprowadzenia kolejnych instrumentów wsparcia dla samorządów. Projekt przewiduje m.in. możliwość zawieszenia w całości albo w części realizacji budżetu obywatelskiego, a także przygotowania do budżetu obywatelskiego na rok 2021, jeżeli byłoby to konieczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - zaznacza Mateusz Tyczyński.