Według raportu PwC „Prognozy dla rynku lotniczego 2019” – liczba pasażerów na polskich lotniskach może wzrosnąć nawet o 10,5% w odniesieniu do ruchu lotniczego w 2018 roku. Według długoterminowych prognoz – nasze krajowe porty obsługą łącznie ponad 50 milinów pasażerów. Z Lotniska im. F. Chopina, obok którego znajduje się główna siedziba bazy technicznej LOTAMS, w roku 2018 podróżowało niemalże 18 milionów osób, co spowodowało wzrost w liczbie obsłużonych pasażerów o 13% (w stosunku do roku 2017). Eksperci opracowujący raport dla PwC zauważyli, że polski rynek lotniczy ma jeden z największych potencjałów wzrostu w całej Europie.
W związku z tak dynamicznym rozwojem ruchu lotniczego, który z roku na rok się zwiększa – wzrasta zapotrzebowanie na zapewnienie obsługi technicznej samolotów na najwyższym poziomie. Aby zapewnić obsługę liniową i bazową – baza techniczna musi posiadać odpowiednie zaplecze wykwalifikowanego personelu, który będzie w stanie obsłużyć statki powietrzne swoich klientów. Obecnie spółka LOTAMS zatrudnia ponad 1000 pracowników, lecz biorąc pod uwagę tendencje dot. rozwoju rynku lotniczego – baza techniczna aktywnie angażuje się w działania na rzecz rozwoju kształcenia technicznego. LOTAMS obejmuje patronatem klasy o profilu lotniczym, bierze udział w ważnych wydarzeniach szkolnych, wspiera merytorycznie kadrę pedagogiczną czy organizuje prelekcje i warsztaty dla uczniów i nauczycieli.
Współpraca z ZSS w Radomiu
Współpraca pomiędzy spółką LOTAMS a Zespołem Szkół Samochodowych w Radomiu rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku. Ponad dwa lata temu LOTAMS rozpoczął monitorowanie postępów uczniów czwartej i trzeciej klasy o profilu technika mechanika lotniczego. Spółka zorganizowała całodniowy „Dzień z pracodawcą”, podczas którego przeprowadziła rekrutację do programu stażowego „Zostań mechanikiem wyższych lotów”, do której przystąpiła większość uczniów klasy lotniczej. Kilka dni po spotkaniu pomiędzy LOTAMS, a ZSS w Radomiu została podpisana umowa o współpracy, która dotyczyła wsparcia merytorycznego, organizacji staży i praktyk oraz wspólnego udziału w największych wydarzeniach lotniczych. Kadra pedagogiczna oraz reprezentacja uczniów klas lotniczych przyczynili się do promocji spółki na zewnątrz poprzez udział w wydarzeniach takich jak Air Show czy Noc w Instytucie Lotnictwa.