Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Największe Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w Radomiu. Powstanie do 500 nowych miejsc pracy!

mkj 2013-06-25 14:10:00

Nawet do 500 osób zatrudni Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu do końca 2015 roku. Na jego rozbudowę 3,5 mln złotych minister Michał Boni przekaże wkrótce wojewodzie Jackowi Kozłowskiemu. Rozbudowa CPR ruszy jeszcze w tym roku.

od lewej: Gustaw Mikołajczyk - mazowiecki komendant wojewódzki PSP, marszałek Ewa Kopacz i wojewoda Jacek Kozłowski

 - Ziemia radomska potrzebuje przede wszystkim nowych miejsc pracy. Dzisiejsza potwierdzona wiadomość o rozbudowie radomskiego CPR jest efektem wcześniejszych działań prowadzonych przez rząd i pana wojewodę przy współudziale pana komendanta wojewódzkiego PSP - powiedziała Ewa Kopacz podczas dzisiejszej konferencji.

CPR w Radomiu docelowo będzie obsługiwać zgłoszenia ze wszystkich numerów alarmowych z całego kraju. Obecnie funkcjonujące CPR (przy ul. Traugutta w Radomiu) zaczęło funkcjonować w grudniu 2012 roku i stopniowo obejmuje swoim zasięgiem kolejne powiaty woj. mazowieckiego.

Obecnie obsługuje zgłoszenia z terenu byłego województwa radomskiego, bez powiatu grójeckiego. Do końca tego roku powinno objąć wszystkie powiaty województwa mazowieckiego, z wyjątkiem Warszawy.

- Jednak docelowo wszystkie CPR w kraju mają pracować w systemie odmiejscowionym, dlatego radomskie centrum będzie obsługiwało połączenia z całego kraju. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zdecydowało o utworzeniu w Radomiu największego CPR w Polsce ze względu na możliwości szybkiej rozbudowy już istniejącej infrastruktury. Środki na ten cel pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa - powiedział Jacek Kozłowski - wojewoda mazowiecki.

Do końca 2013 r. w CPR w Radomiu ma być zatrudnionych 60 operatorów numerów alarmowych (obecnie 32). Rozbudowa pozwoli na stworzenie docelowo 100 stanowisk operatorskich. Operatorzy będą pracowali w systemie zmianowym, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

W miarę przejmowania pozostałych numerów alarmowych (szczególnie 997, 998, 999) liczba zatrudnionych operatorów może wzrosnąć do 400 osób. Ponadto w CPR zatrudnione będą osoby do obsługi technicznej i organizacyjnej. 

- Bez takiej osoby jak pani marszałek i bez takiego wsparcia, jakie czujemy, takie inwestycje jak ta dotycząca CPR czy modernizacji SANEPIDU pewnie nie byłyby możliwe. Za to wsparcie chcę serdecznie podziękować - powiedział Jacek Kozłowski. 

Przedsięwzięcie powinno być zrealizowane do końca 2015 r. Rozbudowa siedziby CPR w budynku straży pożarnej przy ul. Traugutta zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku, w przyszłym będą wykonane prace wyposażeniowe.


- Musimy zacząć inaczej planować swoją pracę, bo realizacja tej inwestycji, w tak krótkim czasie jest dla nas potężnym wyzwaniem - podsumował Gustaw Mikołajczyk - Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, tak jak pozostałe CPR w Polsce, ma za zadanie obsługę zgłoszeń alarmowych, czyli odebranie połączenia, zakwalifikowanie go i przekazanie, wraz z elektronicznym formularzem do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy.

CPR w Radomiu będzie obsługiwało w pierwszym etapie zgłoszenia alarmowe z obszaru województwa mazowieckiego, ale docelowo będzie miało możliwość ich odbioru z terenu całego kraju, tak jak wszystkie inne centra.

- Do końca roku przez radomski CPR zostanie przejęty cały obszar województwa za wyjątkiem Warszawy.  Przyłączanie kolejnych powiatów pokaże w praktyce, ile jest naprawdę potrzebnych operatorów - dodał Mikołajczyk.

- Radomski CPR jest jedynym w Polsce prowadzonym przez Straż Pożarną. Tym bardziej jest mi miło, że został doceniony i ma taką wizję rozwoju - stwierdził Mikołajczyk.

Podstawowym celem budowanego systemu jest, aby zgłoszenie od osoby potrzebującej pomocy zostało możliwie szybko przekierowane do właściwej służby ratunkowej. Dlatego zgłoszenie alarmowe ma być obsłużone przez pierwszego wolnego operatora w kraju. CPR w Radomiu docelowo będzie przygotowane na przejęcie funkcji każdego z pozostałych CPR, w razie awarii któregoś z nich.

Po konferencji wojewoda Jacek Kozłowski i marszałek Ewa Kopacz złożyli kwiaty pod pomnikiem Ludzi Skrzywdzonych u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych